ELTE-s kitüntetettek a Tudomány Ünnepén

Az MTÜ nyitórendezvényén előadást tartott Erdei Anna, Bruckner Győző-díjat kapott Mező Gábor, az ELTE-MTA Peptidkémiai Kutatócsoport tudományos tanácsadója, Kacskovics Imre, az egyetem Immunológia Tanszékének kutatója pedig Akadémiai Szabadalmi Nívódíjban részesült.

„Felfedező tudomány” címmel megkezdődött a Magyar Tudomány Ünnepe 2012. november 5-én. Pálinkás József, az MTA elnöke szerint a tudomány idei ünnepének az a legfontosabb küldetése, hogy tisztázza azokat a fogalmakat és értékeket, amelyek saját jövőjét és felelősségét is meghatározzák. „A tudomány elsősorban lehetőség. Nem nyújt gyorssegélyt, és nem ad mindig egyértelmű választ” – figyelmeztetett. Pálinkás József óvott attól, hogy a tudományra mint valamiféle egységes gyárra tekintsenek, ahol az alapanyagokból tetszetős készáru lesz. „A tudomány nem független a változó körülményektől: saját művelőitől, a kor társadalmától, amelyben helyét keresi, a történelemtől, amely céljaiba nem egyszer beleavatkozik. De nem lehet soha független az állandó értékektől sem: az erkölcstől, az igazság és a szolgálat szeretetétől, a szembenézéstől” – hangsúlyozta.

Az MTÜ 2012-es nyitó előadását Erdei Anna akadémikus, az ELTE egyetemi tanára tartotta „Immunválaszaink a mindennapi kihívásokra – a legújabb eredmények tükrében” címmel. (A vele ennek apropóján készült interjúnk itt olvasható) Az ELTE Immunológiai Tanszékén működő, MTA által támogatott kutatócsoport vezetője szerint szervezetünk minél alaposabb megismerése nagyban hozzájárul a különböző betegségek kialakulásának, illetve lefolyásának jobb megértéséhez. A kutató szerint a veleszületett immunitás fontosságának felismerése és kutatásaik eredményei arra is felhívták a figyelmet, hogy az immunrendszer zavarával kapcsolatos betegségeket új szempontból is meg kell vizsgálni, hiszen e korábban nem ismert és nem kutatott folyamatok megértése újabb terápiás módszerek fejlesztésére ad lehetőséget.

Az ünnepi megnyitót követően átadták azokat a tudományos elismeréseket, amelyeket hagyományosan a tudományünnep nyitónapján osztanak ki. A Richter Gedeon Részvénytársaság és a Magyar Tudományos Akadémia által alapított Bruckner Győző-díjat Mező Gábor, az MTA doktora, az Eötvös Loránd Tudományegyetem-MTA Peptidkémiai Kutatócsoportja tudományos tanácsadója vehette át. Akadémiai Szabadalmi Nívódíjban részesült Kacskovics Imre egyetemi docens, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Immunológia Tanszékének kutatója.

Az összes díjazottról bővebben az MTA honlapján

A Magyar Tudomány Ünnepe ELTE-s programjai itt találhatók

2012.11.07.