T. Sós Vera díszdoktori előadása

2014. május 08.

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.83)

2014. május 08. -

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.83)

T. Sós Vera, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet professor emeritája, az ELTE címzetes egyetemi tanára 2014. május 8-án Rend, rendezetlenség és ami közöttük van címmel tartja tudományos előadását. A professzor asszonyt a május 9-i Pázmány-napon avatják Egyetemünk díszdoktorává.

T. Sós az előadásban példákat ismertet azzal kapcsolatban, hogy mit jelent a rend és rendezetlenség a különböző struktúrákban, objektumokban. A példák számelmélettel, gráfelmélettel, geometriával, analízissel és fizikával kapcsolatosak, illusztrálva a különböző tudományterületek közötti meglepő kölcsönhatásokat.

T. Sós Vera 1952-ben szerzett diplomát az ELTE-n, 1987-ig az Analízis I Tanszék oktatója, az utolsó 5 évben tanszékvezetője volt. Jelentős szerepet játszott az 1961-ben létrehozott matematikus szak struktúrájának és tárgyainak kialakításában. Évtizedekig oktatott bevezető analízis főkurzusokat matematikusoknak, fizikusoknak illetve matematika tanároknak. Oktatási szemlélete, egyénisége rajongva tisztelt, legendás oktatóvá tették. Egyetemi jegyzetei, könyvei a mai napig nélkülözhetetlenek az ELTE-n folyó matematika oktatásban. Kutatómunkáját elsősorban a számelméletben és a kombinatorikában végzi. Jelenleg a világon a kombinatorika egyik legismertebb kutatója.

Bővebben a professzorról és a Pázmány-napról

Időpont: 2014. május 8. 14:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.83)