Perczel András vezeti a fehérjetudományi konzorciumot

2014. május 1-től négy intézmény – az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Semmelweis Egyetem és az MTA Természettudományi Kutatóközpont – együttműködésével valósul meg a MEDinPROT (Medicine in Proteins) nevű Fehérjetudományi Kiválósági Együttműködési Program, amelynek vezetésére még Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke kérte fel Perczel Andrást, a Szerves Kémiai Tanszék korábbi tanszékvezető egyetemi tanárát, az MTA-ELTE Fehérjemodellező Kutatócsoport vezetőjét, az MTA levelező tagját. A projektet 2014. május 20-án a Természettudományi Kar Dékáni Tanácstermében mutatták be.

A projekt első ütemét 2015. június 30-ig 150 millió Ft-tal támogatja az MTA, az adminisztrációs hátteret az MTA Támogatott Kutatócsoportok Irodája biztosítja. Az együttműködő felsőoktatási és akadémiai intézetek a támogatást a fehérjetudományok területére eső kutatások megvalósítására használhatják fel: a kutatók jelátviteli fehérjék szerepét vizsgálják a gyulladásos és daganatos megbetegedésekben, a modern spektroszkópia adta lehetőségeket aknázzák ki a fehérjék feltekeredésével kapcsolatos betegségek molekuláris hátterének megértéséhez, az öregedési folyamatokkal kapcsolatos szabályozó fehérjék azonosítását tervezik, vagy éppen peptid- és fehérjealapú hatóanyagok stabilitását kívánják fokozni alkalmas nanostruktúrák létrehozásával.

Perczel András a konzorcium kuratóriumának nyílt ülésén hangsúlyozta: a versengő együttműködés alapelvéből kiindulva szeretnék támogatni a hazai fehérjetudományok jeles képviselőit. A konzorciális program azért egyedülálló, mert nem egyszerű kutatástámogatásról van szó, hanem olyan hiánypótló kezdeményezésről, amely három pilléren alapul. A szakterületi szinergizmust a már elismert kutatók együttműködése szolgálja, a nyolctagú szakmai grémium jóváhagyásával a különböző fehérjetudományi szakterületek összekapcsolása, hálózatba szervezése és megerősítése a cél. A tervek szerint rendszeres időszakonként kutatópárokat (a program első évében összesen 20–30 kiemelkedő tudóst) vonnak be a programba. A nemzetközi és hazai pályázatokon sikeresen szereplő kutatók közül a szakmai grémium transzparensen választja ki az első nyerteseket. A kulcsprogram részeként kis- és közepes berendezések pótlása történik, míg a mentőöv-program keretében mérési gépidők finanszírozására nyílik lehetőség.

A MEDinPROT támogatni kívánja a fehérjetudomány szakterületére eső, a négy intézmény valamelyike által szervezett egyes nyári iskolák, tudományos rendezvények, előadások és műhelyek szervezését, valamint internetes felületek összekapcsolását is. A kuratórium többek között a több éve folyó Szent-Györgyi Albert előadássorozat támogatását, és angol nyelvű, fehérjetudománnyal foglalkozó MSc-program tantervének összeállítását is tervezi. A projekthez hálózatkutatási elemzések is kapcsolódnak, amelyek a résztvevő kutatók kapcsolati hálójának fejlődéséről nyújtanak fontos információkat.

A program jelenleg a résztvevő intézmények munkatársai számára nyitott, különböző javaslatokon keresztül lehet bekapcsolódni, a kapcsolódó hírekről a MEDinPROT hamarosan induló honlapjáról lehet tájékozódni. Az MTA TKK 2013 novemberében kötött együttműködési megállapodást Egyetemünkkel és a BME-vel, a Semmelweis Egyetem 2014 áprilisában csatlakozott.

A kuratórium tagjai:

  • Keserű György, az MTA Természettudományi Kutatóközpont főigazgatója
  • Ligeti Erzsébet, a Semmelweis Egyetem Klinikai Kísérleti Kutató- és Humán Élettani Intézetének vezetője
  • Málnási-Csizmadia András, az ELTE TTK Biokémiai Tanszékének egyetemi docense
  • Molnár Mária Judit, a Semmelweis Egyetem tudományos rektorhelyettese
  • Perczel András, a kuratórium elnöke
  • Pongor Sándor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem egyetemi tanára, az International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology (Trieszt) kutatója
  • Salgó András, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszékének vezetője
  • Tompa Péter, az MTA Természettudományi Kutatóközpont, Enzimológiai Intézet kutatója

Perczel Andrással készített korábbi interjúnk itt olvasható.

2014.05.21.