Mezey Barna marad az ELTE vezetője

A Szenátus korábban nagy többséggel újra a hivatalban lévő rektornak szavazott bizalmat. Ezután Balog Zoltán miniszter javaslatot tett Áder Jánosnak Mezey kinevezésére, az egyetemi tanár a köztársasági elnök határozata alapján 2017. július 31-ig marad az intézmény élén.

Mint korábban megírtuk, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Szenátusa 2014. március 24-én újra Mezey Barnának, a 2010 óta hivatalban lévő rektornak szavazott bizalmat. Az Állam- és Jogtudományi Kar Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszék tanszékvezető egyetemi tanárának, a Magyar Rektori Konferencia jelenlegi elnökének „Értékőrzés és útkeresés” című rektori programját nagy többséggel támogatta az egyetem legfőbb döntéshozó szerve.

Ezt követően Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Klinghammer István államtitkár felterjesztése alapján, a szenátus véleményének figyelembevételével május 5-én javaslatot tett Áder János köztársasági elnöknek Mezey Barna kinevezésére.

A köztársasági elnök határozata a kinevezésről a Magyar Közlöny 2014. május 29-i számában jelent meg, ennek értelmében az Eötvös Loránd Tudományegyetemen Mezey Barna 2014. augusztus 1. napjától 2017. július 31. napjáig továbbra is ellátja a rektori feladatokat.

Mezey Barna jogtörténész, a magyar alkotmány- és jogtörténet tudósa, a Magyar Tudományos Akadémia doktora. 2010. augusztus 1-je óta az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora, 2012. július 1-je óta a Magyar Rektori Konferencia elnöke. 1953-ban született Debrecenben, 1971-ben a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumban érettségizett, 1977-ben végzett az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, majd posztgraduális képzésben szociológiát tanult. Szakmai pályafutását a Magyar Tudományos Akadémián kezdte, 1983 óta az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatója. 1993 óta vezeti az Állam- és Jogtudományi Kar Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszékét, 2000 és 2008 között a jogi kar dékánja volt. A vele készült interjúink itt olvashatók: 1. rész, 2. rész.

2014.06.03.