A francia középkortól Bizáncig

11/24 - 11/28

2014. november 24. - 2014. november 28.

11/24 - 11/28

2014. november 24. - 2014. november 28.

ELTE Eötvös József Collegium (1118 Budapest, Ménesi út 11-13.)

Az ELTE Eötvös József Collegium 2014. november 24–28. között ismét nemzetközi konferenciát rendez Byzanz und das Abendland / Byzance et l'Occident III. (Studia Byzantino-Occidentalia) címmel.

A Collegiumban működő OTKA kutatócsoport által szervezett harmadik nagy nemzetközi konferencia első részét – a Collegium hagyományos francia kapcsolatainak megfelelően – elsősorban a francia nyelvű középkori irodalomnak és kultúrának szentelik. A rendezvényt Roland Galharague Franciaország magyarországi nagykövete nyitja meg. A „Nyugat” forrásait elemzik az olasz, a spanyol és a német ülésszakok világhírű előadói is. Az olasz vonatkozású (Italica) előadásokat Gina Giannotti, a spanyol vonatkozásúakat (Hispanica) Rosa María Sánchez-Cascado Nogales, a német vonatkozásúakat (Germanica) pedig Susanne Bachfischer igazgató asszony, az anyanemzetek budapesti kultúrintézeteinek vezetői nyitják meg. A görög stúdiumoknak szentelt bizánci és újgörög ülésszakokat Dimitris Yannakakis Görögország magyarországi nagykövete vezeti be.  A Bizánccal („Kelet”) foglalkozó szekciók már kedden elkezdődnek.  November 25-27. között – a többéves nemzetközi együttműködésnek köszönhetően – francia, osztrák, német, cseh, szlovák, amerikai, olasz és szerb bizantinológusokat lát vendégül a Collegium. A tematikus ülésszakokon a tapasztalt kutatók mellett a magyar hallgatóknak is lehetősége nyílik a bemutatkozásra, akik előadásokkal is szerepelnek (Dies studiosorum), másrészt a külföldi vendégprofesszorok jóvoltából a konferenciával párhuzamosan intenzív szemináriumi kurzusokon (Ergastéria Mathétón / Officinae Studiosorum) vesznek részt.

A konferenciát Michel Zink plenáris előadása nyitja november 24-én 10 órakor. A vendégprofesszor a Collège de France hivatalos programjaként idén az Eötvös Collegiumba látogat és „Pourquoi le graal est-il un sujet romanesque?” címmel tart előadást (letölthető meghívó).

A nemzetközi konferencia keretében az Eötvös Collegium új kiadványait is bemutatják az anyanemzetek kultúrintézeteiben:

• 2014. november 24-én 19:45-től a Budapesti Olasz Kultúrintézetben a Fonti e Interpretazioni (szerk. Ludmann Ágnes) című tanulmánykötetet (letölthető meghívó);
  • 2014. november 25-én 20 órakor a Budapesti Francia Intézetben Az ógörög nyelv szelleme (Petites leçons sur le grec ancien) (szerk. Horváth László) című népszerűsítő kötetet (letölthető meghívó);
  • 2014. november 26-án 19 órakor az Osztrák Kulturális Fórum  nagytermében a Byzanz und das Abendland II. (szerk. Juhász Erika), és a Quelle und Deutung I. (szerk. Sára Balázs) tanulmányköteteket (letölthető meghívó).

Mindegyik tanulmánykötet a tavalyi konferencia egyes ülésszakainak előadásait tartalmazza.

Programfüzet

Időpont: 2014. november 24–28.
Helyszín:

ELTE Eötvös József Collegium