Az ország legjobb képzései

Megjelent a HVG friss felsőoktatási rangsora, a Diploma 2015, amely szerint továbbra is az ELTE az ország legjobb tudományegyeteme. Az összeállításban tíz képzésterületre, illetve több mint negyven, népszerű szakra készültek rangsorok: tizenhét szaknál Egyetemünk képzéseit választották a legjobbnak. A statisztikákból válogattunk.

A bölcsészettudományi képzésterületi rangsort a hallgatói kiválóság szerint – 2013-hoz és 2012-höz hasonlóan – az ELTE Bölcsészettudományi Kar és az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar vezeti, országosan csak a BTK (416,3 pont) és a PPK (453,5 pont) tudta 400 pont felett tartani a felvettek pontátlagát. A kiadványban közölt összes alapszakos rangsort Egyetemünk vezeti: a legjobbnak választották az andragógia, az anglisztika, a magyar, a pszichológia, a szabad bölcsészet és a történelem szakokat. A tudományos fokozattal rendelkező oktatók száma és az oktatókon belüli aránya alapján az ELTE BTK kiemelkedik a mezőnyből.

A jogi képzésterületi rangsor hallgatói listájának élén idén is az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara áll. A nyelvvizsgával rendelkező felvettek aránya az Egyetemre bejutottak körében itt a legnagyobb (79,1%), s a középiskolai versenyen helyezett diákok is szinte csak ide pályáztak. A jogász osztatlan képzés minden mutatójában az ELTE-re felvettek vezetnek.

A pedagógiai képzésterületi listát az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kara és az ELTE Tanárképző Központja vezeti. A jelentkezők szemében messze legvonzóbb volt a Bárczi, a Tanító- és Óvóképző Kar és a TKK, az e képzési területen oktató hatvan kar közül az első helyen jelentkezők egyharmada Egyetemünkre adta be felvételi papírjait. Az összeállításban figyelembe vett összes alapszaknál – gyógypedagógia, óvodapedagógus, tanító – Egyetemünk képzései vezetik a rangsort. A Bárczi pontátlaga 427,3 pont volt, a legtöbb, középiskolai versenyen helyezett felvételiző Egyetemünk tanárképzését választotta.

A társadalomtudományi képzésterületi hallgatói kiválósági rangsorának első négy helyén három ELTE-s kart találunk: a BCE Társadalomtudományi Karát az ELTE TáTK, az ELTE BTK és az ELTE ÁJK követi. A hallgatók átlaga meghaladja a 400 pontot. Egyetemünk kommunikáció és médiatudomány, szociális munka és szociológia alapképzései a legjobbak az országban, a Társadalomtudományi Kar nemzetközi tanulmányok szakja a második helyen áll.

A természettudományi képzésterületen az elsőhelyes jelentkezők több mint kétötöde az ELTE Természettudományi Karára felvételizett, Egyetemünk kara vezeti a hallgatói és oktatói kiválósági listát is. A TTK-n dolgozik a legtöbb minősített oktató, az összes oktatóhoz viszonyított arányuk 90 százalékos. A biológia, a földrajz és a matematika alapszakos rangsort Egyetemünk képzései vezetik, szinte az összes mutatóban az élen állnak. Az informatika képzésterületen a programtervező informatikus alapszakos rangsort – évek óta – az ELTE Informatikai Kara vezeti. A felvettek pontátlaga 391,7 pont volt.

A sporttudományi képzési területet a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kara vezeti, megelőzve az ELTE PPK-t. Egyetemünk sportszervező (400,4 pont), valamint rekreációszervezés és egészségfejlesztés (391,7 pont) képzése országosan a második helyen áll, magas átlagpontokkal.

A Diploma 2015 kiadványban számos ELTE-s hallgatóval és alumnusszal készítettek interjút: Rekettye Eszter (szabadbölcsészet, harmadéves hallgató), Haraszti Judit (jogász, 2014-ben végzett), Szabó Sarolta (jogász, ötödéves hallgató), Sipos Flóra (szociológia, másodéves hallgató), Szabados Gabriella (kommunikáció és médiatudomány, 2014-ben végzett) és Horváth Ákos (matematika, 2014-ben végzett) is elmesélte egyetemi tapasztalatait.

Forrás: HVG Diploma 2015

2014.12.04.