Az egyetemi sport mindenkié

2017.07.04.
Az egyetemi sport mindenkié
Egy éve jött létre az a széleskörű összefogás, ami az ELTE fogyatékossággal élő hallgatóinak sportolási lehetőségeit fejleszti, segíti az egyetemen. Az ELTE Szolgáltató Központon belül működő Fogyatékosügyi Központ, az ELTE Sportiroda és a BEAC közreműködésének köszönhetően kiemelt szerepet kapott a parasport az egyetem életében. A szereplők igyekeznek valamennyi hallgató számára, így a fogyatékossággal élőknek is sportolási lehetőségeket nyújtani.

Az együttműködés egy évvel ezelőtt a Magyar Paralimpiai Bizottsággal (MPB) közösen szervezett konferenciával indult, mely fel akarta hívni a figyelmet a fogyatékossággal élő egyetemisták sportolási lehetőségeire, problémáira.

2016 júliusában Magyarországról első ízben az ELTE nevezett parasportolókat (Kollárszky Boglárka, Illés Fanni, Sipos Péter) az Európai Egyetemi Játékokra, akik mindannyian a paraúszás versenyszámban állhattak rajthoz és remek teljesítménnyel öt arany-, és egy ezüstérmet szereztek a horvátországi egyetemi kontinensviadalon.

Ezt követően 2016. szeptember 20-án, az Egyetemi Sport Nemzetközi Napján az ELTE és a BEAC először rendezte meg az ELTE Inkluzív Sportnapot, amelyen több száz fogyatékos és ép iskolás, egyetemi hallgató és dolgozó sportolhatott együtt. Az esemény célja volt, hogy a sport által közelebb hozza egymáshoz az ép és sérült embereket, élményt, mozgást, kikapcsolódást nyújtson bárki számára.

Az integrált sportolási lehetőség bővítésének kitűnő példája a felsőoktatási kínálatban egyedülálló, a 2016/2017-es őszi félévben beindított csörgőlabda kurzus is, amelyen ép és sérült hallgatók sportolhatnak együtt. A kurzus teltházzal folytatódott a magyar csörgőlabdázás alapítójának, Páni Róbertnek köszönhetően a tavaszi félévben is.

A hallgatói vélemények remekül rávilágítanak, hogy miért is hiánypótló, és töretlenül népszerű kurzus az ELTE-s csörgőlabda. „Hatalmas közösségépítő ereje van ennek a sportnak! Idővel egyre jobban megismerkedtünk a csapattársakkal, hiszen fokozottan egymásra voltunk utalva a látásunk nélkülözése miatt. Izgalmas volt hétről-hétre egyre könnyedebben mozogni vakon, átélni saját korlátainkat. Ajánlom szeretettel mindenkinek, aki kipróbálna valami újat, szeretne mozogni, közösségben lenni, jobban megismerni önmagát és látássérült hallgatótársait, s ezáltal egy életre szóló élménnyel gazdagodni” – mondta Dobrovitz Boglárka, ELTE BGGyK hallgatója, személyi segítő. Pozsgay Dóra, az ELTE BGGyK látássérült hallgatója felidézte: „Hogy ne tűnjek ki a többiek közül, a játék során én is kértem szemtakarót, mivel az egyik szememre érzékelek még egy kis fényt. Az első alkalom azért kissé sokkoló volt. Furcsa volt, hogy mennyi segítséget tud nyújtani ez a csekély fényérzés, és hogy mennyire el vagyok veszve, ha azt is el kell dobnom magamtól. Ahogy egyre több órán vettünk részt, egyre jobban mélyedtünk bele a játékba, a kurzus vége felé pedig már az időérzékünket is kezdtük elveszíteni, hiszen sokszor úgy szólt ránk az edző, hogy vége az órának" 

2016 novemberében Szabó László, az MPB elnöke tartott előadást az ELTE PPK-n a parasport helyzetéről, valamint a paralimpia történetéről.

A Fogyatékosügyi Központ és a BEAC együttműködésében a következő tanévben további lehetőségekkel bővül a fogyatékossággal élők általános testnevelés kínálata: a csörgőlabda kurzus mellett megjelenik a paraúszás is, ami lehetőséget nyújt valamennyi testi és érzékszervi fogyatékossággal élő hallgató számára, hogy szakedző segítségével megtanuljon úszni vagy fejlessze úszó tudását.

A következő év programjai között szerepel az egyetemek közötti csörgőlabda torna szervezése, melynek célja, hogy pár éven belül akár a MEFOB rendszerén belül is összemérhessék a tudásukat a különböző felsőoktatási intézmények hallgatói. A BEAC Erőnléti Szakosztályának szervezésében pedig parafekvenyomó egyetemi edzések indítása is várható szeptembertől. A klub első igazolt versenyzője, Jancsó Tamás már meg is szerezte első aranyérmét az Országos Fekvenyomó és Parafekvenyomó Bajnokságon.

Forrás: BEAC