Az ELTE SEK csapata nyerte a Techtogethert
Az ELTE Informatikai Kar duális gépészmérnöki képzésének hallgatóiból összeállt Szombathelyi Gépész nyerte meg az április 8. és május 8. között, tíz csapat részvételével megrendezett Techtogether mérnöki csapatversenyt és ezzel a 100 ezer forintos fődíjat is. A második helyen az Arrabona Racing Team végzett, a bronzérmet a BME Motorsport szerezte meg. A győztes SEK-csapat tagjai: Lajber Kirstóf, Orbán Tamás, Tóth Dániel, Farkas Zoltán, Moór Beatrix, Szilvágyi Milán és Magyar Gergely. A díjazottaknak Takács János, a Gépipari Tudományos Egyesület (GTE) elnöke gratulált.
A csapatoknak hazai, tech-orientált cégek által felvetett kérdésekre, problémákra kellett koncepciót kidolgozniuk, amelyet a Techtogether május 8-i online fordulójában mutattak be. A Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) arra volt kíváncsi, miként tervezhető mesterséges intelligencián alapuló cellamodul a robotpálya-generálásban és a cella biztonságos működtetésében. A Hepenix Kft. által adott feladat újszerű, robotizált ZFC-Check állomás 3D látványtervének elkészítése volt. A Tequa International Kft. arra kérte a hallgatókat, hogy a saját járművük alapján készítsenek digitális, valamint Ipar 4.0 megoldásokat hasznosító beszállítói listát, ezenkívül mutassák be, hogyan zajlik egy beszállítói csere. A Kvalix Automatika autómosó berendezések fejlesztéséhez várt ötleteket, míg a GTE által adott feladatban javaslatokat kellett tenni arra, hogyan válhatna a szervezet megkerülhetetlen partnerré a tagjai és a szolgáltatásait igénybe vevők számára. A verseny utolsó napján egy 50 perces műszaki kvízt is ki kellett tölteni.
A Savaria Műszaki Intézet először 2017 októberében tudott csapatot felállítani az akkori másodévesekből, mely indult a 2018. évi tavaszi versenyen is. 2018 októberében megszerezték a harmadik helyet, és kaptak négy különdíjat is, 2019 őszén pedig elérték addigi legjobb eredményüket: a második helyen végeztek és nyolc különdíjat is besöpörtek.
"Tudatosan úgy szervezzük a csapatot, hogy fiatalabbak is legyenek benne – idén például minden évfolyamból volt résztvevő –, így van kinek átadni a stafétát" – mondta el Sebestyén László Ádám, az ELTE SEK harmadéves duális gépészmérnök hallgatója, a csapat vezetője. Az ELTE csapata a távoktatásban is használt Teams alkalmazással tartotta a kapcsolatot a verseny során, mindegyik feladaton a csapat két-három tagja dolgozott, a csapatvezető feladata a munka koordinálása volt. Sebestyén László Ádám szerint a siker titka abban rejlik, hogy a SEK gépészmérnök hallgatói mind az egyetemen, mind az együttműködő partnervállalatoknál színvonalas, minőségi tudásra tehetnek szert.
A Szombathelyi Gépészek következő célkitűzése, hogy az európai szintű Shell Eco marathon versenyre olyan elektromos járművet építsenek, amely egy kilowattórának megfelelő energia segítségével a legtöbb kilométert tudja megtenni.
Forrás: Szombathelyi Gépész / Autopro.hu