Erősödött az ELTE hálózati kapacitása

2022.03.10.
Erősödött az ELTE hálózati kapacitása
Lezárult az ENeRAG projekt: az ELTE vezetésével 2018-ban indult H2020 kiválósági program a geofluidumok területén fejlesztette az egyetem nemzetközi kapcsolatait. A zárókonferencián bemutatták a konzorcium legjelentősebb szakmai eredményét, a felszín alatti fluidumok értékelésére kidolgozott workflow-t és a hozzátartozó útmutatót is.

Az elmúlt három és fél évben több alkalommal is hírt adtunk az ENeRAG-ról, az első olyan H2020 projektről, amely az ELTE konzorciumvezetésével indult el.  A hálózatépítési Twinning projekt célja az volt, hogy az ELTE a geofluidumok témakörében európai szinten kiválósági központtá válhasson. 2018 októbere óta a konzorcium számos programot bonyolított le, és sok váratlan kihívással is szembe nézett. A pandémia következtében a munka 2020 márciusától online folytatódott, és fél évvel kitolódott a projekt zárása is.  

A projekt résztvevői (az ELTE, a Milánói Egyetem és a Finn Földtani Szolgálat) végül 2022. február 28. és március 3. között összegezték a közös munka eredményeit. A rendezvénysorozat háromnapos workshoppal nyílt meg, ahol ismertették valamennyi munkafolyamatot, beszámoltak a kutatócserék tapasztalatairól és az elkészült publikációikról is. Ezt követően konferenciára került sor, amelyen tíz különböző országból több mint hetven érdeklődő vett részt. A rendezvényt Mádlné Szőnyi Judit, a projekt tudományos koordinátora nyitotta meg, az esemény házigazdája Trásy-Havril Timea munkacsomag-vezető, a projekt pénzügyi felelőse volt. 

Az ENeRAG projekt résztvevői

Erhardt Ildikó projektmenedzser elmondta, hogy az ENeRAG futamideje alatt 6 szakmai workshopot és 2 nyári, illetve téli iskolát szerveztek. A projekt és az ELTE nemzetközi ismertsége szempontjából is kimagasló eredmény, hogy ezekre több mint 700 fő regisztrált 28 különböző országból.  A program kapacitásfejlesztési céljait erősítette, hogy 8 hallgató és 3 kutató összesen 532 napot töltött a társintézményekben látóköre és szakmai képességei fejlesztése céljából. A projekt keretében 7 szakmai konferenciaszekciót szerveztek különböző nagy presztízsű külföldi konferenciákon, és ezeken összesen 212 tudományos előadás hangzott el. A projekt résztvevői további 16 konferencián vettek részt, erősítve ezzel az ELTE hálózati kapacitásait.  

A nemzetközi kapcsolatokat és az ismertséget segítette a geofluidumok témakörében szervezett hallgatói problémamegoldó verseny, amelyen 11 ország 23 csapata mérhette össze tudását. Az ENeRAG ismeretterjesztő céllal nyilvános rendezvényeken (pl. a Kutatók Éjszakáján) is szerepelt, de nagy sikerű online nemzetközi szimpóziumot is lebonyolítottak a szakterületen, amelyről korábbi írásunk itt olvasható. A tudományos együttműködés eredményeképpen a projekt végéig 25 SCI publikáció születik, és a témakörnek különszámot is rendeltek a Water MDPI Q1 folyóiratban. Mindemellett az ENeRAG számos média felületen is aktívan terjesztette a geofluidumokkal kapcsolatos ismerteket, több mint 900 bejegyzést tettek közzé. A 2020 tavaszán indult angol és magyar nyelvű blogokat több mint 19 000-en látogatták. A ENeRAG honlapja több mint 9300 oldalmegtekintést számlált az elmúlt két évben a világ minden részéről, ami nemzetközileg erősítette az ELTE ismertségét a geofluidumok területén.  

Az ENeRAG-weboldal felhasználói országok szerint 

Mádlné Szőnyi Judit a legfontosabbnak azt tartotta, hogy az ELTE Földrajz- és Földtudományi Intézet hallgatói és kutatói új ismeretekre és szemléletmódra, valamint hálózati kapcsolatokra tehettek szert a szakterületen. Ez az Intézet számára új kutatási perspektívákat nyit a jövőben. A konzorciumi résztvevők máris benyújtottak egy Horizon Europe pályázatot, és készülőben van egy másik pályázatuk is. A projekt koordinátora kiemelte:

a sikeres konzorciumvezetés növelte az ELTE presztízsét

és meglapozta további HORIZON pályázatok sikeres menedzselését az egyetemen. Hangsúlyozta, hogy az ENeRAG-menedzsment és a Pályázati Központ munkatársainak együttműködésével olyan szabályozások és munkafolyamatok születtek az ELTE-n amelyek a továbbiakban is segítik a nemzetközi pályázatok eredményes megvalósítását. Kiemelt eredmény az innovációs kapacitás növelése és a végfelhasználókkal kialakított együttműködés. 

A projekt tudományos koordinátora, Mádlné Szőnyi Judit munka közben

A zárókonferencián bemutatták az ENeRAG legjelentősebb szakmai eredményét, a geofluidumokra kifejlesztett munkafolyamat-kezelő rendszert (workflow-t). Zentainé Czauner Brigitta egyetemi adjunktus a regionális felszínalatti áramlási rendszerek, Corrado Camera, a Milánói Egyetem adjunktusa a telített és telítettlen felszínalatti zóna numerikus modellezése és a felszínalatti vizek sérülékenysége, Teppo Arola, a Finn Geológiai Szolgálat vezető szakértője a sekély geotermikus energia hasznosítása, Molnár Ferenc egyetemi docens pedig hidrotermális ásványok vonatkozásában mutatta be az új módszertant. Ismertették a hozzá tartozó útmutatót is, amely elérhetővé teszi a szakmai eredményeket a végfelhasználók, kormányzati és vállalati partnerek számára.  

A konzorciumi partnerek nevében Nike Luodes, Marco Masetti és Mádlné Szőnyi Judit megköszönték a közös munkát és elköteleződtek a folytatás mellett.         

Az ENeRAG projekt hivatalosan 2022. március 31-én zárul. A kutatóknak addig számos jelentési kötelezettségnek kell eleget tenniük, majd sor kerül a pénzügyi auditra, a végső beszámoló megírására és a “brüsszeli” projektbeszámolóra.  

A borítófotó a projekt korábbi, jelenléti konferenciáján készült.