Lendületben az ELTE-s startupperek

2025.06.10.
Lendületben az ELTE-s startupperek
Eredményes évadot zárt a Hungarian Startup University Program egyetemünkün, a legjobb csapatok pitchversenyen mutathatták be ötleteiket. 

A Nemzeti Innovációs Ügynökség által gondozott Hungarian Startup University Program (HSUP) az ország első online egyetemi startupképzése, célja az egyetemisták megismertetése a modern vállalkozói ismeretekkel. A két féléves tárgy első félévében az innovatív gondolkodásmód, a startup-világ megismerése a cél, a második félévben a vállalkozások felépítésével kapcsolatos gyakorlati tudás sajátítható el. Az ELTE a program 2020-as indulása óta annak aktív résztvevője, az elmúlt öt tanévben több mint 1500 hallgató vett részt a kurzuson.

A 2024/2025-ös évad első félévének zárásaként a hallgatók egy one-pagert készítettek saját startup-elképzelésükről, amellyel egyben a továbbfejlesztés támogatására is pályáztak. A csaknem százharminc one-pager közül tizenhármat választottak ki az egyetem innováció és vállalkozásfejlesztés terén jártas szakértői, a legjobb ötleteken csapatokban dolgoztak tovább a hallgatók. Az idei évben összesen 39 ELTE-s hallgató kapott ösztöndíjat, ezzel az ELTE a legtöbb ösztöndíjast küldő hazai egyetemek között szerepel. A csapatok kialakítását matchmaking rendezvények segítették, a félév során szakértő mentorok támogatták a projektek fejlesztését. Az ELTExHSUP háttércsapata személyre szabott mentorálást, valamint készségfejlesztő workshopokat és változatos szakmai programokat kínált a résztvevő hallgatóknak. 

Az ELTE-s ötletgazdák többek között egészségügyi és szemléletformáló alkalmazásokra, a mesterséges intelligencia használatára, valamint pozitív társadalmi hatást elérő ötletek fejlesztésére fókuszáltak. „Hallgatóink már korán felismerik a társadalmi felelősségvállalás fontosságát, és nem csupán gazdaságilag jól működő megoldásokon akarnak dolgozni, hanem olyan projekteket szeretnének létrehozni, amelyek pozitív hatással vannak a társadalomra. Ez a megközelítés hosszú távon a jövő vezetőit is képezi, akik nemcsak üzleti sikereket, hanem társadalmi változást is hoznak majd. Büszkék vagyunk arra, hogy hallgatóink ilyen szempontokat is figyelembe vesznek ötleteik fejlesztése során – emelte ki Szöllősi Szilvia, a program intézményi koordinátora, az Egyetemi Stratégiai Iroda vezetője.

Az ELTExHSUP Pitch nap résztvevői

A 2024/2025-ös évad ELTE-s záróeseményét június 2-án rendezték az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán. A pitchfejlesztő tréninget az idei évben is Pap Henrik és mentorcsapata vezette.  A zsűri tagjai között az ELTE-s szakértő meghívottak (Dúll Andrea egyetemi tanár, az ELTE PPK általános dékánhelyettese és Magyar Dániel, az ELTE Innovációs Központ igazgatója) mellett a hazai innovációs ökoszisztéma meghatározó szereplői (Drevenyák Eszter,  EIT Community Officer; Horváth Balázs, Startup Grind / Tech in the City; Oszkó-Jakab Natália, Startup Safari Budapest / Művészetek Völgye) is megjelentek. 

A pitchversenyen rekordszámú, tizenöt ötlettel ismerkedhettek meg az érdeklődők a klasszikus pitch szabályai szerint: a háromperces angol nyelvű prezentációt követte a zsűri visszajelzése három percben. A szakértők számos hasznos visszajelzéssel támogatták a résztvevőket, segítve felkészülésüket az országos HSUP programot záró Introduction Day-re és Demo Day-re. 

Az ELTExHSUP Pitch versenyén három csapat bizonyult a legjobbnak: a DiaSense (egy 1-es típusú cukorbetegeknek szóló alkalmazásba csomagolt AI-asszisztens, amely képes a cukorbetegek mindennapi feladatait elvégezni), a The Secret Collar System (az egyedülálló okos eszköz lehetővé teszi, hogy a nem beszélő, siket gazdi vezényszavakkal irányítsa kutyáját) és a Hacksynth (kiberbiztonsági alkalmazás és tesztelő ügynök). A legjobb csapatok az EIT Community Hub Hungary és a Tech in the City jóvoltából értékes mentorációs és szakmai program részvételi lehetőségekhez jutottak, valamint izgalmas gasztro-csapatépítésen is részt vehetnek. A startupperek a Tudatosan jó  (a korábbi évek egyik nyertes ELTE-s ötletgazdájának startup vállalkozása) termékeit is átvehették. Dúll Andrea záró beszédében kiemelte a hallgatók felkészültségét és talpraesettségét, valamint hangsúlyozta az interdiszciplináris megközelítések fontosságát.

Az elte.hu/hsup aloldalon elérhetők az idei év nyertes HSUP ötletgazdáival készült interjúk, amelyeket kezdő és haladó startuppereknek is ajánlunk, továbbá mindazoknak, akik kíváncsiak arra, milyen remek projekteken dolgoznak az ELTE-s hallgatók a HSUP keretein belül.

ELTExHSUP Pitch Nap (2025. június 2.)

ELTExHSUP Pitch Nap (2025. június 2.)

0

/

0

0

/

0