Lezárult az ENeRAG projekt második féléve

Az ELTE vezetésével és a Finn Földtani Intézet, illetve a Milánói Egyetem közreműködésével 2018-ban indult ENeRAG legfőbb célja, hogy az ELTE-n létrejöjjön egy kiválósági központ a geofluidumok (felszínalatti víz, termálvíz, szénhidrogének és hidrotermás fluidumok) oktatására és kutatására. E célkitűzés megvalósulását hatékonyan segítette elő, hogy a projekthez kötődő PhD-hallgatók, kutatók és oktatók 10 hazai és nemzetközi konferencián vettek részt a témában az elmúlt hónapokban.
A projekt saját szekciókat is szervezett neves nemzetközi eseményeken:
az European Geosciences Union (EGU) és a világ hidrogeológusait tömörítő International Association of Hydrogeologists (IAH) éves konferenciáján, valamint az UMIL által szervezett Flowpath rendezvényen.
Májusban egyetemünk adott otthon annak az egyhetes kurzusnak, amelyből a külföldről (Finnország, Olaszország, Románia) és más hazai intézményekből érkező résztvevők mellett az ELTE-s MSc- és PhD hallgatók is profitálhattak. Az ötnapos kurzus közel 40 résztvevője egynapos tantermi kurzust követően a hazai sekély hidrotermás rendszerek kőzet-víz kölcsönhatásainak nyomait kutatta terepi körülmények között, értékes szakmai tapasztalatokra szert téve. Júniusban a Milánói Egyetemen rendeztek 2 hetes nyári iskolát, ahol a projekt olasz partnerei adták át tudásukat a felszín alatti telítetlen zóna modellezése és a statisztikai módszeren alapuló sérülékenység vizsgálat témakörében. A kurzuson 8 különböző országból érkező, 20 fős hallgatóság vett részt, köztük MSc-, PhD- és posztdoktor hallgatók is voltak.
Március és június között egy 4 hónapos hallgatócsere keretében Iván Veronika doktorjelölt az UMIL kutatóival együttműködve részletes ismereteket szerezhetett a statisztikai és folyamatalapú módszereken nyugvó felszínalatti víz sérülékenység vizsgálatról.
A projekt jelen volt az európai Kutatók Éjszakája rendezvényen, mind az ELTE-n, mind a Milánói Egyetemen népszerűsítette a tudományos kutatást nagyszámú érdeklődő részvételével. Értékes kísérletek,
bemutatók segítették a betekintést a geofluidumok szemünk elől elzárt világába.
Novemberben zárul a projekt által meghirdetett és a felszínalatti fluidumokkal foglalkozó – a Hidrogeológusok Nemzetközi Szervezetének Regionális felszínalatti vízáramlási bizottságával (RGFC-IAH) és az ELTE Általános és Alkalmazott Földtani Tanszékén működő Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúrával karöltve szervezett – hallgatói verseny hazai fordulója. A novemberi döntőben öt kétfős csapat méretteti meg magát a témát feldolgozó prezentációkkal. Egyidejűleg a verseny nemzetközi fordulóját is meghirdették.
A közeljövő legfontosabb eseményei közé tartozik a 2020. július 8–10 között az ELTE-n megrendezésre kerülő Geofluids Syposium, mely fórumot biztosít a világ minden részéről érkező és a geofluidumokkal foglalkozó szakembereknek, legyen szó akár felszínalatti vizekről, geotermikus energiáról, szénhidrogénekről, földtani eredetű szennyezőkről és hidrotermás ásványi nyersanyagokról. A szimpózium kiemelt témája, hogy hogyan lehetséges a felszínalatti térrészben a különböző fluidumok harmonizált feltárására és hasznosítása.
Beszámolónk a projekt első félévéről
A projekt eseményeiről további információ, illetve a második hírlevél az enerag.elte.hu honlapon megtalálható.
A címlapfotón az IAH konferencián résztvevő ELTE-s hidrogeológusok (fent balról jobbra): Baják Petra, Szijártó Márk, Modrovits Kamilla, Kovácsné Bodor Petra, Szabó Zsóka, lent balról jobbra: Erőss Anita, Mádlné Szőnyi Judit, Iván Veronika, Tóth Ádám