OKTATÓI MUNKÁT SEGÍTŐ CHROME BŐVÍTMÉNYEK (3. RÉSZ)
A böngészőprogramok funkcionalitását a különböző bővítmények telepítésével kiterjeszthetjük. Előző cikkeinkben (1. rész, 2. rész) a Google Chrome böngésző azon kiterjesztéseiből szemezgettünk, amelyek – többek között – az online tananyagok készítése során is rendkívül hasznosak lehetnek. Most újabb hasznos bővítményekkel ismerkedhetünk meg.
JEGYZETEK, EMLÉKEZTETŐK KÉSZÍTÉSE
Böngészés közben gyakran találhatunk olyan tartalmakat, amelyeket később felhasználnánk az oktatásban is. Ezeket érdemes úgy elmentenünk és felcímkéznünk, hogy később egyszerűen megtalálhassuk őket.
Google Keep
A Google Keep bővítmény segítségével a weboldalakról egyszerűen készíthetünk rövid jegyzeteket, illetve azokhoz kulcsszavakat is rendelhetünk.
1. ábra A Google Keep bővítmény ablaka
Az elmentett jegyzeteink a https://keep.google.com/ weboldalon is elérhetőek lesznek, így akár másik gépről, vagy mobil eszközről bejelentkezve is hozzáférhetünk azokhoz.
2. ábra A jegyzet megjelenése a Keep portálon
A webes felületen lehetőségünk van a jegyzetek másolására, átszínezésére, képeket, illetve rajzokat is megjeleníthetünk rajtuk. Emellett a jegyzetekhez emlékeztetőket is beállíthatunk, így automatikus értesítéseket is kaphatunk.
Note Anywhere
A Note Anywhere bővítménnyel a weboldalak tetszőleges helyén elhelyezhetünk cetliket, amelyek a legközelebbi látogatásnál is automatikusan megjelennek. Ehhez érdemes a weboldal adott részén a jobb egérgombbal kattintani, majd a menüben az „Add note here” (Jegyzet elhelyezése itt) menüpontot kiválasztani.
A jegyzet sárga cetliként kerül elhelyezésre az adott helyen, ahogy az az alábbi képen is látható.
3. ábra Példa egy jegyzetre (sárga cetli) egy weboldalon
A bővítmény eszköztárán lehetőségünk van a jegyzetek eltüntetésére, ikon formában is megjeleníthetjük azokat, illetve törölhetjük azokat.
4. ábra Note anywhere bővítmény eszköztára
OLDAL MEGOSZTÁSA
Ha a weboldalt egyszerűen meg szeretnénk osztani különböző platformokon, arra is találunk bővítményeket.
AddToAny
Az egyik legtöbb funkcionalitást nyújtó bővítmény az AddToAny, amellyel a közösségi oldalakon, szakmai oldalakon, emailben és más üzenetküldő alkalmazásokban oszthatjuk meg az aktuális weboldal címét.
5. ábra Az AddToAny bővítmény ablaka
Az ikonsoron megjelenő szolgáltatásokat testre szabhatjuk az alapján, hogy melyek használjuk.
KONCENTRÁCIÓ
A tananyagok, illetve cikkek készítése nagy koncentrálást igénylő feladatok. Vannak olyan bővítmények, amelyek ebben segítenek bennünket.
Clearly reader
A Clearly Reader bővítmény úgy alakítja át az adott weboldalt, hogy annak tartalma minél jobban olvasható legyen. Így a szövegre koncentrálhatunk, az esetleg zavaró navigációs elemek, fejlécek, reklámok, illetve egyéb összetevők eltávolításával.
6. ábra Az ELTE weboldala a Clearly reader bővítmény bekapcsolásával
Az oldal bal oldalán a címsorok alapján egy tartalomjegyzék is generálódik, megkönnyítve az egyes alfejezetekre való ugrást.
A jobb oldali eszköztáron a megjelenést testreszabhatjuk a színek, illetve betűtípusok, illetve a betűméret beállításával. Az oldal tartalmát akár fel is olvastathatjuk, ha már az olvasástól elfáradtunk. Egy másik felhasználási ötlet, hogy egy írásos tutoriál tartalmát olvastassuk fel, miközben a műveletek elvégezzük a másik alkalmazásban.
Reméljük hasznosnak találta a bemutatott bővítményeket! Amennyiben használ olyan bővítményt, amely másoknak is hasznos lehet az oktatói munkája során, kérjük ossza meg velünk!