Sikerrel zárult a fényszennyezést vizsgáló szombathelyi projekt

Az ELTE SEK Természettudományi Centruma által vezetett tudományos konzorcium sikeresen zárta az EFOP-3.6.2-16-2017-00014 jelű, "Nemzetközi kutatási környezet kialakítása a fényszennyezés vizsgálatának területén" című projektjét.
A konzorcium a pályázat keretében nemzetközi szinten is versenyképes projekteket bonyolított le, amelyekben a fényszennyezéssel kapcsolatos fizikai és biológiai kutatások szervesen kapcsolódnak egymáshoz, emellett növelte külföldi partnereink számát az interdiszciplináris kutatási területeken.
A projekt során kifejlesztett méréstechnikai módszerek nemzetközi szinten is felkeltették a figyelmet. Az ENSZ Világűr Hivatala és a Nemzetközi Csillagászat Unió együttesen adott ki egy ajánlásokat is tartalmazó jelentést Sötét és csendes égbolt a tudomány és a társadalom szolgálatában címmel.Az ajánlások a konzorcium által bevezetett "égbolt fényesség egységet" javasolják a csillagászati helyszínek égbolt-minőségének meghatározására.
A Valós Világítási Környezet Laboratóriumnak köszönhetően sikerült igazolni, hogy lehetséges a fényszennyezés csökkentése úgy, hogy közben a világítás célja nem sérül. A lakosság körében végzett felmérésben egyértelműen pozitív visszajelzések érkeztek: a válaszolók szerint javult az úttest és a járda megvilágítása. Ezzel párhuzamosan a világítótestekből az égbolt irányába távozó fény gyakorlatilag megszűnt, a világítás spektrális összetétele megfelel a legszigorúbb feltételeknek is. A környezetbarát világítás kialakítása a környezeti fenntarthatóságot szolgálja.
A kutatásokban az Eötvös Loránd Tudományegyetem Savaria Egyetemi Központon kívül az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (Eger), illetve a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusa vett részt 2017–2021 között. A konzorcium nemzetközi partnereivel közösen további pályázati forrásokból tervezi folytatni a megkezdett kutatásokat.