Siker a Webometrics-rangsorban

Hat magyar egyetem is felkerült a Webometrics idén júliusban megjelent rangsorára, amelyet az intézmények webes láthatósága alapján készítenek, és évente kétszer hoznak nyilvánosságra. A legjobb hazai eredményt az Eötvös Loránd Tudományegyetem érte el.

Intézményünk a világrangsor 394. helyén szerepel, valamint a 157. helyen rangsorolva bekerült a legjobb kétszáz európai egyetem közé is. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a 418., a Debreceni Egyetem az 530., a Szegedi Tudományegyetem az 537., a Közép-európai Egyetem a 912., míg a Pécsi Tudományegyetem a 945. helyen szerepel.

A Cybermetrics Lab – amely Spanyolország legnagyobb kutatóintézetének, a Spanyol Nemzeti Kutatótanácsnak (CSIC) része – szakemberei 2004 óta több mint 22 ezer intézmény webes megjelenését vizsgálják. Nem az egyetemi oldalak látogatottságát és dizájnját figyelik, hanem azt elemzik, mennyire „látható” az adott felsőoktatási intézmény az interneten. Az összpontszám felét így például az adja, hányan linkelik be az egyetemek különböző oldalait, de az is számít, hány – az egyetemi honlapokhoz kapcsolódó – oldalt és külső hivatkozást, valamint dokumentumot talál a Google és a Google Scholar, de az is, hogy az intézmény kutatóinak-oktatóinak hány publikációja jelenik meg a legfontosabb tudományos folyóiratok honlapján. Az idei listán is az Amerikai Egyesült Államok egyetemei dominálnak: az első három intézmény Harvard, az MIT és a Stanford lett.

Az ARWU 2014-es rangsora szerint is az ELTE a legjobb hazai intézmény, valamint Egyetemünk áll a HVG hazai rangsorának élén is. A különböző egyetemi rangsorok módszertani különbségeiről intézményünkben évente rendeznek konferenciát, erről bővebben itt és itt olvashat.

Ranking Web of Universities / Eduline

2014.08.27.