Elindult a Szint+ kiválósági program

A latin synthesis szót elsődleges jelentése ('összeillesztés' és 'egységbe foglalás') mellett a természettudományokban arra az eljárásra használják, amely során egyszerűből bonyolultabb molekulákat vagy anyagot állítanak elő. A patikákban ma kapható gyógyszerekben lévő mintegy kétezer hatóanyag többsége szintetikus termék, de ruházatunk, használati tárgyaink, járműveink zöme is szintetikus anyagok okosan összerakott Lego-rendszere. A Szint+ kiválósági program közvetlen célja az ELTE TTK szintetikus kapacitásának fejlesztése, bővítése, közvetetten pedig azt szolgálja, hogy megerősítse a területen dolgozók együttműködését a hatékonyabb kutatás, eredményesebb fejlesztés és fókuszáltabb innováció érdekében. A tervek közt szerepel, hogy az elkövetkező években hálózatba szervezik a témával foglalkozó szakterületeket, meghonosítják a versengő együttműködés gyakorlatát, illetve anyagilag is támogatják a már sikeres kutatók és műhelyeik együttműködését.
A sort négy kutatási terület, a szerves kismolekulák, az oligo- és polipeptidek, a fehérjék, valamint a biologikumok kutatásának fejlesztésével indítják, lefedve ezzel a hazai gyógyszer-, finomvegyszer- és agrokémia jelentős területeit.
- A szerkezet-hatás összefüggés (QSAR) ismeretében szerves kismolekulák fejlesztését kezdik meg vagy folytatják (pl. Fluorine mapping). A természetben előforduló bioaktivitású vegyületek, potenciális hatóanyagok szintézisén és költséghatékony méretnövelésén, valamint azok piaci hasznosításán dolgoznak, továbbá vázrészek és fragmensalapú vegyületek tervezését, szintézisét és konjugációját oldják meg.
- Aminosav, peptid és fehérjefragmens-alapú hatóanyagokat fejlesztenek a személyre szabott gyógyítást megalapozó irányítópeptidek és bifunkciós linker-könyvtárak létrehozásával, valamint nagyszámú specifikus és szelektív peptidkonjugátumok előállításával radioterápiás és diagnosztikai (PET, MRI) készítményeket állítanak elő és tesztelnek külső partnerintézményekkel (köztük az Országos Onkológiai Intézettel és a Semmelweis Egyetemmel) kooperálva. Új áramlásos-kémiai módszert fejlesztenek ki a polipeptidek hatékony és környezetbarát szintézise céljából.
- A fehérjék előállításához és izotópjelöléséhez bakteriális expressziós rendszereket fejlesztenek és optimálnak fermentorban. Kutatási és piaci igényeknek megfelelően kulcsfehérjéket állítanak elő, hatóanyagok fejlesztését és szerkezetvizsgálatát valósítják meg egyes betegségek (például 2-es típusú cukorbetegség, egyes neurodegeneratív betegségek, onkogén- és izomfehérjék, illetve egy szteroidrezisztens vesebetegség) kapcsán.
- A bioszimilárisok/biologikumok fejlesztése kiemelt gazdasági feladat, ezért olyan fehérjealapú in vitro hatóanyag tesztelési rendszereket és in vivo betegségmodelleket állítanak elő, amelyekkel az első 3 panelben előállított potenciális hatóanyagok vizsgálhatók.
A TÁMOGATÁS FORMÁI
A támogatások jelenlegi formája nyitott, a munka alábbi pillérek szerint indul most el:
- Tematikus program keretében anyagi támogatást kapnak azok a legkiválóbb projektek, amelyek keretében 2-3 minősített kutató együtt dolgozik egy új és ígéretes szintetikus vagy ahhoz kapcsolódó probléma megoldásán.
- Gépidő pályázaton olyan kutató párosok kaphatnak anyagi támogatást (gépidő- óra-elszámolást) dedikált nagyműszereken (röntgen, NMR, ESR, MS, SAXS), akiknek munkájuk sikeréhez ilyen típusú mérések elvégzésére van szükségük.
- Műszervásárlási pályázaton azok a kutató párosok kaphatnak támogatást, akik szintetikus munkáját jelentősen előre mozdíthatja egy legfeljebb 6 millió forint értékű kutatási eszköz beszerzése.
- A megvalósíthatósági program célja, hogy olyan szintetikus munkákat támogasson, amelyek nagy hazai vagy nemzetközi pályázatok előkészítését teszik lehetővé, illetve amelyek jelentős tudományos/fejlesztői/szabadalmi/innovációs eredményeket ígérnek.
- Cél továbbá kiválósági továbbképzések, módszerek, ismeretek és gyakorlati tudás megszerzésének előmozdítása, az ELTE tudásbázisának bővítése. Ennek formája nyitott, eseti elbírálású: lehet továbbképzés, workshop, tanfolyam, mentor–növendék program.
A program tehát ott fogja erősíteni és hatékonyabbá tenni a szintetikus diszciplínákat, ahol azt a kutatók a leginkább szükségesnek ítélik. Ezt az új lehetőséget, korábbi részben ELTE-s modellekre és pilot formációkra alapozva (MedInProt/ELTE, HunProtExc/NKFIH, Kutatócsoportok/MTA-ELTE), a már bevált struktúrák továbbépítése mellett fejlesztik. A cél egy olyan kutatási környezet létrehozása, melyben
a szabadalmi és spin-off tevékenységek jelentősége felértékelődik, az ipari kapcsolatok jelentősége tovább nő.
Ez a szemléletváltás alapvető hatással lehet az ELTE-n folyó alap- és innovatív kutatásokra. A paradigmaváltásnak köszönhetően a fokozatszerzés után az egyetemünkről kikerülő hallgatók szemléletében, kutatási attitűdjében és tudásában az innovatív gondolkodás szélesebb alapokon nyugszik majd. A program június 14-én Lágymányoson tartott nyitórendezvényén részt vesz többek között Borhy László rektor és Szalay Péter tudományos ügyekért felelős rektorhelyettes is.
Forrás: ELTE TTK
Korábban: