Használatba került fejlesztés kapta idén az ELTE innovációs díját
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem 2009-ben alapította az ELTE Innovatív Kutatói Díjat, hogy elismerje azon munkatársait, akik egyetemi kutatómunkájuk eredményeként jelentős és hasznosítható szellemi terméket hoztak létre. A díjazottak a hazai egyetemekre jellemző alapkutatás túlsúlyát munkájukkal az alkalmazott kutatás, illetve kísérleti fejlesztés irányába viszik, fejlesztéseik figyelembe veszik a hasznosíthatóság szempontjait és a piac elvárásait. A díjat minden évben az egyetem innovációs napján adják át, a rendezvény ünnepi pillanataként.
Az Egyetemi Innovációs Testület a díjat 2023-ban Kardos Józsefnek és Micsonai Andrásnak ítélte BeStSel nevű fehérjeszerkezet-vizsgáló módszerükért és a hasznosítás érdekében tett sikeres erőfeszítéseikért. A kitüntetést Micsonai Andrásnak az ELTE november 29-i Innovációs Napján Darázs Lénárd általános rektorhelyettes adta át.
Az ELTE Biokémiai Tanszék kutatói BeStSel (Beta Structure Selection) néven új módszert fejlesztettek ki, amely a korábbi algoritmusoknál jóval pontosabban képes megbecsülni a CD spektrumból a fehérjék másodlagos szerkezetét és foldját. Szoftveres találmányuk ipari alkalmazására az ELTE 2022 decemberében hasznosítói megállapodást kötött a Jasco Corporation-nel, amely a világ egyik legjelentősebb laboreszköz-gyártója. A megállapodással a japán vállalat kizárólagos gyógyszeripari felhasználói jogot szerzett arra, hogy készülékeiben az ELTE-s alkotók által kifejlesztett, fehérjék térszerkezetét előre jelezni képes algoritmust használja. A feltalálók proaktív módon maguk hozták a szerződő ipari partnert külföldről, sőt a hasznosítói szerződés tárgyalását is jelentősen segítették.
Kardos József 1993-ban végzett biofizikusként az ELTE Természettudományi Karán, majd 2001-ben ugyanitt szerezte meg PhD-fokozatát. Tudományos pályáját az MTA Enzimológiai Intézetben kezdte, majd az Oszakai Egyetem Fehérjekutató Intézetében dolgozott posztdoktorként. 2004-től az ELTE Biokémiai Tanszék adjunktusa, 2014-től az ELTE NAP Neuroimmunológiai Kutatócsoport vezetője. A díjjal idén másodszor ismerik el munkáját, 2022-ben Molnár Tamással együtt díjazták a neurodegeneratív betegségek kutatását segítő módszertani fejlesztésükért.
Micsonai András 2010-ben szerzett biológus diplomát molekuláris biológia alszakirányon az ELTE Természettudományi Karán. PhD fokozatát 2016-ban nyerte el szerkezeti biokémiából Kardos József témavezetésével. 2016-tól tudományos munkatárs előbb a NAP Neuroimmunológiai Kutatócsoportnál, később a Biokémiai Tanszéken, 2021 óta adjunktus. 2020-ban Az ELTE Ígéretes Kutatója elismerést kapta, 2022-ben pedig az ELTE Egyetemi Kiválósági Alap támogatásával alakíthatott kutatócsoportot.
A díj korábbi nyerteseiről az alábbi oldalon olvashat.