Kiválóságait ünnepelte a Természettudományi Kar az Eötvös-napon

A 2025-ös rendezvény résztvevőit Kacskovics Imre dékán köszöntötte, aki rövid beszédében áttekintette a TTK elmúlt évben elért eredményeit a kutatás, az innováció és az adminisztráció területén.
Az idei Eötvös Nap kiemelt tudományos előadását Endrődi Gergely tartotta, aki 2024-ben a Research Grant Hungary program keretében tért vissza Magyarországra és csatlakozott az ELTE TTK munkájához. Az elméleti részecskefizikával foglalkozó kutató a kvantumtérelmélet és a rács-QCD területén elért úttörő eredményeivel szerzett nemzetközi hírnevet, a tavaly elnyert ERC Consolidator Grant pályázatot pedig hazahozta alma materébe, az ELTE TTK Fizikai és Csillagászati Intézetébe, ahol egyetemi tanárként dolgozik. Előadásában egyszerre szenvedélyes és közérthető formában mutatta be kutatási területét a szélesebb publikumnak.
Az ünnepségen a dékán az ELTE TTK Tudományos Diákköri Tanácsának felterjesztésére Medzihradszky Kálmán-díjat adományozott Szabó Csabának, a Földrajz- és Földtudományi Intézet nyugalmazott egyetemi docensének, az ELTE TTK Kőzettani és Geokémiai Tanszék, valamint a Litoszféra Fluidum Kutatólaboratórium kiváló kutatójának.
Szabó Csaba több mint négy évtizedes pályafutásával a kőzettan és geokémia nemzetközileg is elismert művelője, az ELTE TTK tehetséggondozási és tudományos utánpótlás-nevelési missziójának kulcsfigurája. Oktatóként és témavezetőként generációk sorát indította el a kutatói pályán, több mint 35 tanítványa szerzett PhD-fokozatot, témavezetésével országos díjat nyert TDK-munkák tucatjai születtek.
A TTK egyik legnagyobb presztízsű kitüntetését, a Bődy Kálmán szobrászművész által tervezett kari emlékérmet és díszoklevelet azok kaphatják, akik kimagasló tudományos, oktatói vagy közösségi tevékenységükkel hosszú távon, maradandó módon járultak hozzá a kar szakmai színvonalának emeléséhez és közösségének erősítéséhez. A Matematikai Intézet javaslatára az elismerést 2025-ben Ágoston István, az algebra, a gyűrűelmélet és a reprezentációelmélet területén elért eredményeivel nemzetközi hírnevet szerzett, a Magyar Arany Érdemkereszttel és a Pro Universitate Érdemérem ezüst fokozatával is kitüntetett nyugalmazott egyetemi docens, valamint az univerzális algebra szaktekintélye, a csaknem ezer oldalas Bevezetés az algebrába tankönyv szerzője, a Széchenyi Professzori Ösztöndíjas Kiss Emil nyugalmazott egyetemi tanár vehette át.
Az ELTE TTK diákköre az ország legnagyobb és egyben az egyik legrégebbi tudományos diákköri szervezete, 13 tagozata a természettudományok teljes spektrumát lefedi a növénybiológiától a természetföldrajzon át a nukleáris kémiáig. A Kari Tanács az ELTE TTK Tudományos Diákköri Tanácsának javaslatára TDK-érmet adományozott Ábrahám Péter fizikusnak, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet tudományos tanácsadójának, illetve Erőss Anita geológusnak, a Földrajz- és Földtudományi Intézet tudományos munkatársának.
A TTK legnagyobb tudományos diákköri szakterülete, a Biológus TDK saját témavezetői elismerésére több mint tíz évvel ezelőtt alapította meg a Juhász-Nagy Pál-díjat, amelyet 2025-ben Lőrincz Péter egyetemi adjunktus, az ELTE Ígéretes kutatója, Győrffy Barna-díjas molekuláris sejtbiológus, az MTA-ELTE Lendület Vezikuláris Transzport Kutatócsoport vezetője vehetett át.
A Hallgatói Önkormányzat felterjesztése alapján a Kar Kiváló Oktatója elismerést Kiss Emil nyugalmazott egyetemi tanár és Angyal Zsuzsanna, a Környezettudományi Centrum mesteroktatója kapta. Angyal Zsuzsanna a Z szak egyik legkedveltebb oktatója, aki példamutató munkájával inspirálja a hallgatókat az olyan kezdeményezésekben való részvételre, mint a Tanítsunk Magyarországért! program.
A Kar Kiváló Hallgatója Oklevelet a tanulmányi eredmény, a tudományos- és versenyeredmények, publikációk, valamint szakmai közéleti és oktatási tevékenység figyelembevételével adományozza a TTK Kari Tanácsa, külön kiemelve az OTDK-n első helyezést elért diákok teljesítményét. Az ünnepségen az elismerést 30 hallgató vehette át.
Az Eötvös Napon reflektorfénybe kerültek a hallgatói innovációk is: a Hungarian Startup University Program TTK-s hallgatói, Daróczi Dániel János, Mészáros Bence Balázs és Tóth Kinga liftbeszédek keretében mutathatták be díjnyertes ötleteiket, Horváthné Dani Brigitta Roxána pedig az EKÖP liftbeszéd versenyén második díjat nyert előadását mondta el.
A kiváló hallgatók teljes listája a TTK beszámolójában, Endrődi Gergely előadása és a további díjazottakkal készült videós interjúk pedig a kar Youtube-csatornáján érhetők el.