Ipolyi Arnold Díjat kapott Erdei Anna

Az Országos Tudományos Kutatási Alap (OTKA) Ipolyi Arnold Tudományfejlesztési Díját a hazai kutatások támogatási rendszerének elméleti és gyakorlati továbbfejlesztésében kifejtett sok éves munkásság elismeréseként adományozzák. Idén hét tudós vehette át az elismerést, köztük – az Élettudományi Kollégium javaslatára – Erdei Anna akadémikus, a TTK Immunológiai Tanszékének tanszékvezetője, egyetemi tanár.

Erdei Anna immunológus az ELTE Természettudományi Kar Immunológiai Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára. 2004 óta az MTA levelező tagja, 2010 óta rendes tag. Bizonyította, hogy az allergiás reakciókban kulcsszerepet játszó hízósejtek aktivációját gátló peptidek az IgE-kötő receptorkomplex bétaláncához kötődve, a jelátviteli folyamatokat befolyásolva fejtik ki hatásukat. Kimutatta, hogy a C1q komplementfehérje indukálja a dendritikus sejtek érését, és fokozza azok T-sejt-aktiváló képességét, így fontos szerepet játszik az adaptív immunválasz elindításában. A sclerosis multiplex állatmodelljét vizsgálva kimutatta, hogy a komplementrendszer alacsony aktivitása a betegség kezdetének időpontjában csökkenti a tüneteket és a T-sejt-választ. 2012-ben ő tartotta a Magyar Tudomány Ünnepe nyitóelőadását. 2013-ban a magyar tudomány kategóriában Prima-díjat kapott. Az ELTE 2014. márciusi kiváló kutatói listáján az egyetem legtöbb független hivatkozással rendelkező kutatónőjeként szerepelt.

Az elte.hu-nak adott korábbi interjújában így emlékezett: „az egyetemen rájöttem, hogy nagyon izgalmas látni, ahogy valami átalakul, megszületik, vagy éppen eltűnik a szemünk előtt egy kémcsőben, vagy egy sejttenyésztő edényben. Tulajdonképpen már középiskolás koromban vonzott a laboratóriumi munka – ebben valószínűleg az is szerepet játszott, hogy Édesanyám egy kutatólaboratóriumban dolgozott asszisztensként. Végül nagyon szerencsésen alakult a pályám, mert az egyetemen a kutatás mellett taníthatok is.”

Az összes díjazott megtalálható az OTKA honlapján.

2014.12.15.