Finn állami elismerést vett át az ELTE rektora

A Finn Köztársaság elnöke mint a Finn Oroszlán Lovagrend nagymestere 2014. november 14-én a Finn Oroszlán Lovagrend parancsnoki érdemrendjét adományozta az ELTE rektorának, Mezey Barnának a finnugor együttműködés ápolása és előmozdítása terén végzett tevékenysége elismeréséül. A kitüntetést Pasi Tuominen nagykövet 2014. december 16-án ünnepélyes keretek között adta át a Finn Nagykövetségen.

A díj indoklása szerint Mezey Barna Magyarország legjelentősebb egyetemének, az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek rektoraként számos Finnországot és más finnugor országot érintő együttműködés központi szereplője volt. Rektorként olyan időszakban is biztosítani tudta a kis nyelvek, a finn és az észt magas szinten történő oktatásának folyamatosságát, amikor az egyetem finanszírozását jelentősen megnyirbálták. Az indoklás megemlíti, hogy a rektor előmozdította a Finnország, Magyarország és Észtország közötti kutatási együttműködést, aktívan közreműködött az innovációs együttműködés fejlesztésében az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) ICT-laboratórium hálózatában, amelyben Finnországból az Aalto Egyetem és a Nokia vesznek részt. Mezey Barna rektorsága idején a finnugor együttműködés különösen nagy jelentőséget kapott: az egyetem 2012-ben tiszteletbeli doktorrá avatta Sauli Niinistö köztársasági elnököt, ami Mezey Barna elkötelezettségét jelzi a finnugor együttműködés iránt.

Korábban már az ELTE Finnugor Tanszékének számos kutatója részesült finn kitüntetésben, legutóbb egy héttel ezelőtt Kubínyi Kata adjunktus, aki a Finn Fehér Rózsa Lovagrend tagja lett.

2014.12.17.