Az ELTE Sportiroda az egészséges életmódért

2016.06.22.
Az ELTE Sportiroda az egészséges életmódért

Az iroda az elmúlt időszakban az egyetemi sport – ezen belül a hallgatói szabadidősport – támogatásának és fejlesztésének kiemelt szereplője lett: a 2014. és 2015. évek során elnyert pályázati forrásokból sokrétűen támogatták az Egyetem sportéletét.

A tradicionális európai egyetemi kultúra fontos része a pezsgő egyetemi sportélet – lényegileg hozzátartozik az oktatás és a kutatás területén kiemelkedő egyetemek mindennapjaihoz, mint például az Oxfordi vagy Cambridge-i Egyetem. Ehhez hasonló példák inspiráló hatására döntötte el az Eötvös Loránd Tudományegyetem hallgatói és oktatói közössége, hogy az egyetemi sport és sportszolgáltatások fejlesztése fontos összegyetemi feladat.

2014-ben pályázati források elnyerésével, ezt követően pedig az ELTE Sportiroda létrehozásával, a Szenátus által jóváhagyott Sportstratégiával, és a 2015-ben megalapított Egyetemi Sporttanács szervezetével az ELTE is ezt a tradíciót kívánja folytatni. Az elmúlt időszakban a Sportiroda korábban soha nem látott összegű külső forrást vont be az egyetemi hallgatói sport támogatására és fejlesztésére, valamint biztosította ezzel saját működését is. Az elnyert pályázatok immár a fenntartási szakaszba kerültek, összegük megközelíti a 20 400 000 Ft-ot.

A támogatás jelentős részét az iroda sportpálya- és sportlétesítmény-bérlésre használta fel, melynek során együttműködött az ELTE sportlétesítményeinek fenntartásával és üzemeltetésével foglalkozó ELTE SPORT Kft.-vel. Ezen bérlések keretében több mint 4500 hallgató rendszeres sportolását támogatta a legnépszerűbb és a leglátogatottabb sportági edzések és versenyek révén. Így például az őszi egyetemi bajnokság-sorozat számára (8 bajnokság – 150 csapat – 1500 hallgató) az ELTE műfüves pályáit, az aerobik edzések számára pedig (500 hallgató, alkalmanként 80-100 fő) az ELTE Bogdánfy úti Sportcsarnok pályáit bérelték ki.

Ezen kívül az iroda több mint fél millió forint értékben vásárolt sporteszközöket, amelyeket az ELTE több száz hallgatója nap mint nap használ: több mint 230 db sporteszköz a hallgatóink körében legnépszerűbb edzésekhez kapcsolódik (aerobik, funkcionális tréning, labdás játékok stb.). 2014-ben támogatták az ELTE negyven sportösztöndíjas hallgatójának szakmai továbbképzési programját, melynek során a sportszervezés és edzésszervezés tudnivalóit sajátították el a legnépszerűbb edzőktől. 2014-ben kiadták az ELTE Sportkisokos című sportinformációs kiadványt, melyet tizenötezer ELTE-s hallgatóhoz juttatták el. 2014-ben és 2015-ben megszervezték a Tanévkezdő Egyetemi Sportrendezvényeket, a Gólyatábori Sportkampányokat és a Sport7 nevű programsorozatot is. Emellett olyan programokon is részt vehettek a sportolni vágyók, mint az V. ELTE Alumni Kupa vagy az ELTE Éjszakai Sport 2014.

A sport mellett olyan különböző szakmai rendezvényekre is sor került, mint a SportPont Program, a különböző Sportszolgáltatási felmérések, vagy az I. Országos Felsőoktatási Sport-és Egészségtudományi Konferencia, ahol a közel száz sportszakember között Simicskó István, az EMMI sportért felelős államtitkára is részt vett. 2014-ben elkészült az első ELTE-s arculatot tükröző sportruházat-kollekció azon hallgatóink számára, akik országos vagy nemzetközi versenyeken képviselik az egyetemet. A Sportiroda mindemellett közreműködött a Sport- és Kollégiumfejlesztési Koncepció előkészítésében is. A programok megvalósításában az iroda kiemelt partnerei voltak a Budapesti Egyetemi Atlétikai Club (BEAC) és az ELTE Hallgatói Önkormányzata.