Megújult az ELTE Kőrösi kollégiuma

Mintegy 370 millió forintos uniós támogatással, szűk egy év alatt valósult meg az ELTE Kőrösi Csoma Sándor Kollégiumának épületenergetikai fejlesztési projektje. A korszerűsített komplexumot 2011. december 13-án mutatták be a sajtó képviselőinek. A projekt sikeréért együttműködött az ELTE három volt- és jelenlegi rektora, Klinghammer István, Hudecz Ferenc és Mezey Barna. Az ünnepélyes átadóra 2012 januárjában kerül sor.

A 370 millió forintos uniós fejlesztés környezetvédelmi hatása jelentős: segítségével nemcsak az épület által termelt üvegházhatású gázkibocsátás csökken jelentősen, hanem a fűtési hőigények kielégítéséhez szükséges földgáz-felhasználás is. „Évi 170 tonna üvegházhatású szemét kibocsátását spóroljuk így meg, a korszerűsített fűtéssel pedig 30 százalék gázmennyiséget takaríthatunk meg. Az elektromos áram felhasználása is mérséklődik majd, bár ennek mértéke a hallgatók energiafogyasztásától is nagyban függ” – mondta Seifert Tibor. A Kollégium főigazgatója prezentációja során képeket mutatott a felújítás folyamatáról, így a jelenlévők meggyőződhettek róla, milyen modern komplexum jött létre a régi épület lecsupaszított falaiból. 


ilyen volt / ilyen lett

„Annak ellenére, hogy az épület a kopasz falakig le volt bontva, szűk egy év alatt csodás, modern kollégiumot vehettünk át a felújítás kivitelezőitől. Ebben az időszakban a hallgatóknak természetesen nem kellett az utcán élniük – a munkálatok ideje alatt ugyanis béreltünk számukra egy kollégiumot, ahol ideiglenesen élhettek” – mondta Seifert Tibor. Szerinte a korszerűsített Kollégium nemcsak energiatakarékossági és környezetvédelmi szempontból jelentős, hanem a hallgatók számára is sokkal komfortosabb: a háromágyas szobákat felváltják a kétágyasak, amelyekhez külön fürdőszoba tartozik. Így nem kell egy égész emeletnek egy vizesblokkon osztoznia.


A Kollégium Dayka Gábor utcai, négy épületből álló együttesét 1965-ben vette birtokba az Egyetem. A saját forrásból finanszírozott komplex felújítás mellett az „A” épület energetikai korszerűsítését uniós pályázati támogatással valósították meg. A fejlesztésben az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklése, illetve a fűtési hőigények kielégítéséhez szükséges primerenergia-felhasználás jelentős mértékű csökkentése – vagyis a fűtési energiafelhasználás mérséklése és ezáltal az energiaszámla csökkentése – volt a cél. Ennek érdekében korszerű épületenergetikai rekonstrukciót, valamint fűtéskorszerűsítést valósítottak meg – utóbbi keretében pótlólagos hőszigeteléssel látták el az A épület külső határolószerkezeteit, a nyílászárókat pedig a hővédelmi követelményeknek megfelelőre cserélték.

2011.12.14.