Hangos Olvasó és közösségi tér

Régi tervét váltja valóra az Egyetemi Könyvtár azzal, hogy a 2004 szeptembere óta kizárólag Díszteremként funkcionáló korábbi Olvasótermét 2013. január 9-től ismét olvasói rendelkezésére bocsátja.

Az intézmény módszeresen készült erre a lépésre: az elmúlt 5 évben az elengedhetetlenül szükséges infrastrukturális beruházásokat hajtotta végre (mosdók felújítása, üvegtető és világítás felújítása, elektromos elosztószekrények és hálózat cseréje, ill. felújítása, parketta cseréje, ELTE wifi-hálózat elérhetővé tétele).

A többfunkciós Hangos Olvasóterem egyrészt a könyvtárhasználók igényeit kívánja kielégíteni azzal, hogy saját számítógépeiket használva itt kisebb-nagyobb csoportokban közösen, elképzeléseiket megbeszélve is dolgozhatnak a részben szabadon elrendezhető asztaloknál. Másrészt az intézmény szolgáltatásainak organikus részeként az itt időről időre megrendezett, komoly közművelődési célokat megvalósító kiállítások a könyvtár beiratkozott olvasói számára eztán díjtalanul tekinthetők meg, így azokat jóval szélesebb közönség ismerheti meg. A terem természetesen időről időre továbbra is helyt ad rendezvényeknek, konferenciáknak, hangversenyeknek, előadásoknak. A kulturális rendezvények többségére a tervek szerint péntek délutánonként vagy hétvégén kerül majd sor.

A Hangos Olvasóterem szolgáltatásai az első lépésben:
  • ELTE wifi használata saját eszközön (ELTE-polgárok, EDUROAM-tagok)
  • egyéni és csoportos tanulási lehetőség (20 asztallal 40 fő számára)
  • olvasótermi állomány használata
  • raktári dokumentumok használata (1800-tól)
  • tájékoztatási szolgáltatás
  • katalógus-használat
  • kiállítás: Pázmány-relikviák az Egyetemi Könyvtárban (március 29-ig)
A tervek szerint a Hangos Olvasóterem további funkciókat (szabadpolcos állomány, kölcsönzés stb.) is ellát majd a közeljövőben.

A Szkalnitzky Antal tervei alapján eklektikus stílusban épült, 1876-ban megnyílt könyvtár több mint 200 négyzetméter alapterületű olvasóterme klasszikus karzatos teremkönyvtár. A természetes fényt három nagy ablakán, valamint az üvegtetőn keresztül kapja. Falain és mennyezetén a Lotz Károly által festett nőalakok a tudományokat és a művészeteket szimbolizálják. Than Mór egész alakos festménye magyar huszáruniformisban ábrázolja a középkorú Ferenc Józsefet, aki a könyvtárépület megépítését magánvagyonából is jelentős mértékben támogatta.

Könyvóra – bibliofil szaktanácsadás

Január 9-től az ELTE Egyetemi Könyvtára új szolgáltatást is indít azoknak, akik többet akarnak tudni saját otthoni könyvgyűjteményük egyes ritka, különleges darabjairól. Az Egyetemi Könyvtár Magyarországon egyedülálló ingyenes könyvtári szolgáltatásként a könyvbarátoknak, könyvgyűjtőknek bibliofil szaktanácsadást nyújt saját könyveikről. A Könyvóra keretében a tudományterület nemzetközileg elismert szaktekintélye segít a könyvek mélyebb megismerésében.

A Könyvóra szolgáltatás január 9-től szerdánként 15:00-16:00 között érvényes könyvtári tagság birtokában bárki számára elérhető, előzetes regisztrációt követően (e-mail).

ELTE Egyetemi Könyvtár

2013.01.08.