Kajtár Márton-díjat kapott Horváti Kata

A Kajtár Márton Alapítvány fennállásának 20. évfordulója alkalmából az Alapítvány és az MTA Szerves és Biomolekuláris Kémiai Bizottsága közös tudományos előadóülésén, a Bruckner-termi előadássorozat keretében, az ELTE TTK-n adták át a Kajtár Márton-díjakat 2015. november 27-én. A Kuratórium döntése alapján Kajtár Márton-díjat kapott: Horváti Kata, Balogh György Tibor és Takács Attila; valamint Kajtár Márton-emlékplakettet vehetett át Hideg Kálmán és Ángyán János.

Horváti Kata 2009-ben szerzett PhD fokozatot az ELTE Kémiai doktori iskolában summa cum laude minősítéssel (témavezetője Bősze Szilvia). Eredményeit 2015-ben az MTA Bolyai János ösztöndíjjal ismerte el és kutatási támogatást is nyert OTKA-PD pályázat keretében.

Az Alapítvány alapvető célkitűzése a tehetséges diplomamunkások, doktorjelöltek, illetve már jelentősebb eredményeket elért fiatal kutatók szakmai elismerése, támogatása. 1996 óta a kuratórium Kajtár Márton-díjjal, Kajtár Márton-emléklappal illetve Kajtár Márton-emlékéremmel ismeri el fiatalok, tanárok illetve kiemelkedő munkásságú professzorok munkáját.

Kajtár Márton (1929–1991) az ELTE vegyész szakon szerzett diplomát – Bruckner Győző tanítványaként – 1952-ben. 1953-ban egyetemi tanársegéd, 1960-tól adjunktus, 1969-től docens, 1987-től egyetemi tanár az ELTE TTK Szerves kémiai tanszékén. Meghatározó szerepet játszott az egyetemi tanárképzésben és -továbbképzésben, valamint a középfokú kémiaoktatás országos reformjában és a kiroptikai spektroszkópia hazai bevezetésében.

2015.12.15.