Nemzeti újraegyesítés a határok fölött

2016. március 18.

FUGA Budapesti Építészeti Központ (1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 5.)

2016. március 18. -

FUGA Budapesti Építészeti Központ (1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 5.)

2016. március 18-án folytatódik az ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet Conflict Zone Projektje: ezúttal Vincze Kata Zsófia, az ELTE Néprajzi Intézetének egyetemi adjunktusa, valamint Pogonyi Szabolcs, a Közép-európai Egyetem oktatója adnak elő. A két prezentáció kitér a határon túli nemzetegyesítés gondolatára az 1990 utáni magyar politikában, az állampolgársági vitákra, állampolgárság és identitás-felfogás kapcsolatára. Ezen kívül szó lesz még az Erdély-autenticitás játszmáiról, az erdélyiesség stilizálásáról, népiesítéséről, valamint politikai eszközzé tételéről.

Vincze Kata Zsófia jelenleg az ELTE Néprajzi Intézetének oktatója. Tanulmányait Kolozsváron, Budapesten, Izraelben és Bostonban folytatta. 2005-ben szerzett doktori fokozatot, publikációi etnológia, irodalomelmélet, középkori egyháztörténet és zsidó tudományok témakörben jelentek meg, szakterülete a 1989 utáni európai zsidóság.

Pogonyi Szabolcs a Közép-európai Egyetem Nationalism Studies programjának oktatója. Kutatási területei a normatív igazságosságelméletek és az összehasonlító állampolgárság-tanulmányok. Tudományos munkássága mellett 2005 óta egyik szerkesztője a nemzetközi közéleti, politikai lapokat szemléző Metazin.hu-nak.

A Conflict Zone Projekt előadás-sorozatának A hetei „A közel-keleti konfliktus Budapesten” címmel a közel-keleti konfliktus kialakulására, valamint a jelen menekültügyi kérdéseire fókuszálnak. A B hetek „Magyarok idegenben – Magyarok Trianon és Európa határain belül” címmel a poszttrianoni magyar politikai és kulturális közeget igyekeznek feltérképezni, valamint bemutatni azt, miként is lett Trianon után mind a magyarországi és a külhoni életben conflict zone-ná az együttélés és a magyar identitás egy román vagy szlovák kulturális közegben. Szintén ebben a részlegben mutatják be a magyar elvándorlási folyamatokat Nyugat-Európába, valamint azok hatásait a magyarországi migrációs diskurzusra.

Időpont:
2016. március 18. 18:00
Helyszín: FUGA Budapesti Építészeti Központ (1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 5.)

Conflict Zone Projekt