Szent Márton öröksége

04/14 - 04/15

2016. április 14. - 2016. április 15.

04/14 - 04/15

2016. április 14. - 2016. április 15.

Az ELTE BTK Vallástudományi Központja és a Pannonhalmi Főapátság Szent Márton születésének 1700. évfordulója alkalmából 2016. április 14-én és 15-én „Martinus pauper et dives – Szent Márton öröksége” címmel tudományos konferenciát szervez Egyetemünkön és Pannonhalmán. A konferenciát Borhy László egyetemi tanár, a Bölcsészettudományi Kar dékánja, Várszegi Asztrik OSB püspök, pannonhalmi főapát, valamint Bernard-Nicolas Aubertin O.Cist tours-i érsek nyitja meg.

A kétnapos konferencián hazai és nemzetközi klasszika-filológusok, művészettörténészek, történészek, nyelvészek és néprajzkutatók is tartanak előadást, az ELTE-ről többek között Adamik Tamás professor emeritus, Déri Balázs egyetemi tanár, Földváry Miklós István habilitált egyetemi docens, Klaniczay Gábor egyetemi tanár, Mohay Tamás egyetemi docens, Takács Imre egyetemi docens, Sághy Marianne egyetemi docens és Slíz Marianna egyetemi adjunktus.

Április 14-én az Egyetemi templomban ünnepi koncertet rendeznek, amelyen a Capella Theresiana és a Schola Academica lép fel, vezényel Merczel György és Mizsei Zoltán, orgonán közreműködik Kiss Zsolt. A konferencia április 15-én Várszegi Asztik zárszavával ér véget a Szent Márton-bazilikában.

Szent Márton alakja összeköti a szerzetességet a pásztori szolgálattal, Pannóniát és Galliával, az ókort és a középkor a jelennel. A pannonhalmi Szent Márton-év éppen ezért a közösségépítés és a kulturális párbeszéd gyújtópontjai köré épül. Pannonhalma monostora, Szent Márton magyarországi tiszteletének e legősibb helye ezer éven keresztül őrizte a szent szerzetespüspök emlékezetét.

Részletes program

Időpont:
2016. április 14–15.
Helyszín: ELTE BTK Kari Tanácsterem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/A), Viator Apátsági Étterem Konferenciaterme (9090 Pannonhalma)