Nemzetközi lehetőségek
Kétoldalú kapcsolatok
Az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek több mint 200 felsőoktatási intézménnyel van kétoldalú megállapodása nemzetközi szinten, melyek egy része több mint 50 éves múltra tekint vissza. Ilyen múltú és nagy kiterjedésű nemzetközi egyetemközi hálózat példaértékű a magyarországi felsőoktatási intézmények viszonylatában. Az aktualizált lista innen elérhető.
Mobilitás
Hallgatóink számtalan ösztöndíjprogramból választhatnak: 520 felsőoktatási intézmény megbízható partnereként és kilenc egyetemi hálózat aktív tagjaként a legjobb európai és globális intézményekkel állunk kapcsolatban, így egyedülálló lehetőségeket biztosítunk a nemzetközi tapasztalatszerzéshez hallgatóink és oktatóink számára egyaránt. Mobilitási programjaink keretében (Erasmus, CEEPUS, EGT Alap stb.) és egyéb nemzetközi intézményközi megállapodásaink és hálózati tagságaink révén egyetemünk évente több mint ezer hallgatót küld és fogad. Az ELTE campusaira több mint 70 országból érkeznek külföldi hallgatók. Az ELTE a világ rangos egyetemi hálózatainak tagja, így a hallgatói mobilitási programok mellett további nemzetközi pályázatokhoz is hozzáférést kínálunk az ELTE hallgatói számára.
Erasmus+ mobilitási program az ELTE-n – a tájékoztató anyag itt elérhető.
What is ELTE like? – Nemzetközi hallgatóink mondták
Közös képzések
Egyetemünkön 50 idegen nyelvű képzés, illetve a Bölcsészettudományi Karon 64 nyelv várja a hallgatókat. Az ELTE országosan vezető szerepet tölt be a közös képzések létrehozásában. A közös képzések során a hallgatók legalább egy szemesztert töltenek nemzetközi partneregyetemeinken. A képzések közül kiemelkednek Európa legjobb egyetemeivel közös oklevelet nyújtó képzéseink.
- Az EIT Digital, Kelet-Közép-Európában kizárólag Budapesten működő, informatikai és kommunikációtechnológiai mester- és doktori képzés európai egyetemek és vállalatok együttműködésén alapul. A Magyar Nemzeti Társult Csomópontot az ELTE vezeti.
Bővebb információ
- A European Territories (Civilisation, Nation, Region, City): Identity and Development / Territoires européens (civilisation, nation, région et ville): identité et développement elnevezésű kétnyelvű (angol – francia) program az ELTE BTK Atelier Európai Társadalomtudomány és Historiográfia Tanszék koordinálásával, a párizsi École des Hautes Études en Sciences Sociales, az olasz Università degli Studi di Catania és a prágai Károly Egyetem részvételével valósul meg. Az európai felsőoktatási intézmények közös európai mesterképzési programját 14 társult tag és 8 Európán kívüli egyetem is támogatja.
Bővebb információ
- A Doctoral Programme in Cultural and Global Criminology (Globális és kulturális kriminológia doktori alprogram) hároméves, interdiszciplináris doktori program, amelyben az ELTE ÁJK Kriminológia Tanszéke, az Utrechti Egyetem és a Hamburgi Egyetem vesz részt, a programot a Kenti Egyetem koordinálja.
Bővebb információ
Szakmai programok
Egyetemünk számos nemzetközi konferencia rendszeres házigazdája, külön hangsúlyt fektetünk arra, hogy intenzív workshopokon, előadás-sorozatokon lássuk vendégül a különböző szakterületek vezető kutatóit, így évente több mint száz vendégelőadót fogadunk.
Nyári egyetemek
Az ELTE lehetőséget nyújt egyéb képzési formákban is: a Kárpát-medencei Magyar Nyári Egyetemen például a határon túli régiókban és magyar diaszpórában élő magyar fiatalok képezhetik tovább magukat szaktárgyuk egy-egy speciális területén: a nagy sikerű programon évről évre több mint másfél százan vesznek részt. Az ELTE kétévente közös programot szervez a Heidelbergi Egyetemmel is. Nemzetközi hallgatóinkat a Magyar Nyelvi és Kulturális Egyetemen ismertetjük meg a magyar nyelvvel és kultúrával.
Nemzetközi kulturális központok
- A 2006-ban alapított Konfuciusz Intézet Kína első hivatalos nemzeti kulturális intézete volt Magyarországon és Közép-Európában, ahol a nyelvtanfolyamok mellett ismeretterjesztő előadások, kalligráfia-, főző- és csomózó tanfolyamok is várják az érdeklődőket. A Konfuciusz Intézetek Közép- és Kelet-európai Regionális Oktatási Centruma 2013-ban jött létre az ELTE-n. Az Intézet két alkalommal kapta meg az Év Kiváló Konfuciusz Intézete díjat.
Bővebb információ
- A Közép-Európában elsőként létrehozott Ruszisztikai Kutatási és Módszertani Központ célja, hogy népszerűsítse az orosz nyelvet és kultúrát a világban. Az orosz avantgárd formavilágát idéző design szerint készült tér XXI. századi, világszínvonalú könyv- és média-tárat kínál: audiovizuális hordozókból összeállított tára és szakkönyvtára a naprakész anyagot biztosít mind az orosztanuláshoz, mind az orosz kultúra és történelem kutatásában való elinduláshoz. A Központ az orosz állami alapítvány, a Russzkij Mir támogatásával és hálózatában jött létre.
Bővebb információ
- Az ELTE-n működő Egyetemközi Francia Központ (EFK) (Centre Interuniversitaitre d'Études Françaises, CIEF) célja, hogy hatékonyan támogassa a francia nyelv, irodalom és kultúra oktatását a magyarországi felsőoktatási intézményekben és a középiskolákban, hogy összehangolja a francia tanulmányok terén folyó kutatásokat. Az intézmény székhelyén 80 fős előadóterem, 20 fős szemináriumi helyiség, könyvtár és internetes olvasóterem áll a kutatók, oktatók és egyetemi hallgatók rendelkezésére.
Bővebb információ
További információ:
ELTE Rektori Kabinet Nemzetközi Iroda
E-mail: nemzetkozi@rk.elte.hu
Web: www.elte.hu/nemzetkozi
Facebook: www.facebook.com/elteinternational