Mobilitás előtt
Hosszú mobilitás: Mobilitás előtt
2025/26-os tanév őszi félévének végéig Erasmus+ mobilitást nyert hallgatók részére
Ajánljuk, hogy a mobilitás kezdete előtt 6-8 héttel kezdje meg az ügyintézést, hogy ösztöndíja megérkezzen a mobilitás kezdő dátumáig. Későbbi ügyintézés esetén az ösztöndíj kifizetése időarányosan később történik.Javasoljuk, hogy Erasmus+ ösztöndíjához euró alapú számlát nyisson .
Az utazást, biztosítást, illetőleg szállásfoglalást a kiutazó hallgatónak magának kell intézni, és az ezzel kapcsolatos költségek is őt terhelik. Ezen költségekhez az Erasmus+ ösztöndíj szabadon felhasználható, de az ösztöndíj csak hozzájárulás a mobilitáshoz, a teljes költséget nem fedezi. Amennyiben Erasmus+ ösztöndíját kiegészítő egyéb források iránt érdeklődik, látogassa meg a kiegészítő támogatások menüpontot.
Az ösztöndíj utalásához szükséges Támogatási szerződés aláírásához javasoljuk, hogy mielőbb hozzon létre fokozott biztonságú elektronikus aláírási jogosultságot. Erre az alábbi lehetőségei vannak:
- Hozzon létre felhasználói fiókot a Digitális Állampolgárság Programban (DÁP), melyet bármelyik magyarországi önkormányzati hivatalban, illetve a magyarországi külképviseleteken és konzulátusokon is igényelhet, eSzemélyivel online is, ennek hiányában személyesen. Ha Ön magyar állampolgár, akkor csak a magyar személyi igazolványára; ha Európai Unió-s állampolgár, akkor az EU-s azonosító igazolványára vagy az útlevelére; ha más ország állampolgára, akkor az útlevelére lesz szüksége. A kormányablakban történő regisztrációhoz az „Időpontfoglalás” ikonra kattintva tud időpontot kérni az alábbi oldalon: https://ugyfelkapu.gov.hu/regisztracio. Először ki kell választania az ügycsoportot: „”Digitális Állampolgárság Program”, ezen belül pedig az „Digitális Állampolgárság Program előregisztráció”-t. Ezután a legördülő menüből válassza ki a helyszínt, először a vármegyét, majd az okmányirodát. Meg kell adnia egy preferált dátumtartományt és az elérhetőségeit is. A következő képernyőn az Ön által kiválasztott helyszíneken elérhető időpontok jelennek meg.
- Hozzon létre felhasználói fiókot valamelyik fokozott biztonságú elektronikus aláírás szolgáltatónál. Több, a fenti feltételnek megfelelő aláírás-szolgáltató is elérhető.
- Javasoljuk továbbá a magyarország.hu portálba integrált alkalmazások és űrlapok (pl. EPapír szolgáltatás) esetén használható AVDH-s hitelesítést (Ügyfélkapu+ szükséges hozzá). Ezzel kapcsolatban itt találja útmutatónkat, kérjük, pontosan kövesse a leírt utasításokat!
Részképzésre készülő hallgatóknak:
Nominálás: A tanulmányi mobilitásra Erasmus+ ösztöndíjat nyert hallgatókat a kari/intézeti koordinátorok nominálják a külföldi partnerintézménybe. Felhívjuk figyelmét, hogy fogadó egyetemenként eltérőek a nominálási procedúrák és határidők, ezért javasoljuk, hogy az Önt érintő határidőknek nézzen utána, és győződjön meg arról, hogy Önt valóban nominálták a megfelelő partnerintézménybe! A külföldi intézmény mindig visszaigazolja, hogy tudja-e fogadni az adott félévre a megadott tudományterületre, vagy sem.
I. ERASMUS+ ÖSZTÖNDÍJAT NYERT HALLGATÓKNAK – A MOBILITÁS ELŐTT INTÉZENDŐ DOKUMENTUMOK
A tennivalókról az alábbi linkeken találhat részletes felvilágosítást. Kérjük, a leadandó dokumentumok kitöltése előtt figyelmesen tanulmányozza a hozzájuk tartozó segítő magyarázatokat! A dokumentumok leadása online történik, a lentebb részletezett módon.
Szakmai gyakorlat esetén a dokumentumokat (lásd lejjebb) az alábbi eljárás szerint és sorrendben kell leadni:
- Az űrlapot elektronikusan, az “Elküld” gombbal kell véglegesíteni. Kérjük, ezt csak akkor tegye meg, ha minden szükséges adatot megadott, illetve kiválasztott – ne küldje be az űrlapot hiányosan kitöltve!
Amennyiben utólag javítani/módosítani kíván valamit az űrlapon megadott adatokban, kérjük, e-mailben jelezze az erasmus.out@dep.elte.hu címen, NE töltse ki újra az űrlapot! Ha a bankszámlaszámát szeretné megváltoztatni, ebben az esetben szándékát kérjük e-mailben jelezze (erasmus.out@dep.elte.hu), valamint töltse ki a szerződésmódosító űrlapot! - E-mailben a kari koordinátor részére beküldendő:
- A mindhárom fél által aláírt Learning Agreement pdf-be lementett változata
- Biztosítás(ok) meglétét igazoló dokumentum(ok) másolata (pl. EU-s egészségbiztosítási kártya)
- Az OLS teszt eredmény meglétét bizonyító PDF file, vagy képernyőkép
- Az e-mailben megkapott Támogatási szerződést hitelesítse az e-mailben leírt módon, majd küldje el az erasmus.out@dep.elte.hu címre.
A személyre szabott Támogatási szerződést csak azután fogja megkapni, ha az 1. és 2. lépést hiánytalanul elvégezte, illetve a 2. lépésben megküldött dokumentumokat kari koordinátora jóváhagyta és továbbította az ELTE Oktatási Igazgatóság Erasmus+ és Nemzetközi Programok Osztálya (ENPO) részére. Az őszi szemeszterre kiutazók esetében Támogatási szerződést legkorábban július elején küldünk! Az űrlap ellenőrzésekor esetlegesen felmerülő javításokkal, hiánypótlással kapcsolatban az ENPO munkatársa e-mailben fogja keresni. A Learning Agreement és a biztosítási dokumentumok ellenőrzése és továbbítása, valamint az egyéni Támogatási szerződés elkészítése a beérkezéstől (2. lépés elvégzése) számított 10 munkanapon belül megtörténik. A 3. lépés szerint hitelesített, e-mailben megküldött Támogatási szerződés beérkezésétől számított 4 héten belül várható az ösztöndíj 90%-ának megérkezése.
Figyelem! A fenti határidőket csak hiánytalan dokumentáció, kitöltés esetén vállaljuk, hiánypótlás esetén a véglegesített Támogatási szerződés kiküldésének időpontja csúszhat! A 10% maradványösztöndíjat a mobilitás sikeres zárása és a Támogatási szerződésben lefektetett kötelezettségek teljesítése után kapja meg a hallgató. További információ: A mobilitás zárása
1. OLS NYELVI TESZT
2. LEARNING AGREEMENT
3. BIZTOSÍTÁS
4. ŰRLAP
5. TÁMOGATÁSI SZERZŐDÉS
II. Mi történik a dokumentumok leadása után?
- A hiánytalanul beérkezett dokumentumok alapján a központ előkészíti az utaláshoz szükséges dokumentációt.
- A központ továbbítja a dokumentációt utalásra és további vezetői aláírásokra az illetékes irodáknak (Hallgatói Pénzügyek Osztálya, Oktatási Igazgatóság, Pénzügyi és Monitoring Osztály).
- A Pénzügyi és Monitoring Osztály rögzíti az adatokat az utaláshoz, újra ellenőrzi az egész dokumentációt, és kérvényezi az utalást a Magyar Államkincstárnál. A Magyar Államkincstár az utalási kérelmet továbbítja a Magyar Nemzeti Banknak.
- A Magyar Nemzeti Bank utalja Önnek a pénzt, majd az jóváíródik bankszámláján.
- Minden magyar állami költségvetési szervnél ezek a szükséges lépések az utaláshoz.
- Az egész folyamat maximum 4 hétig tart.
III. EGYÉB ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK, TEENDŐK KIUTAZÁS ELŐTT
A kiutazást megelőzően az ösztöndíjas hallgatóknak több adminisztratív teendővel kell számolni, ezekben elsősorban a kari koordinátorok segítik őket. A kari és intézeti/szakmai koordinátorok elérhetőségét itt találja. Ezenkívül az Erasmus+ és Nemzetközi Programok Osztálya adminisztratív teendőkkel és szálláskereséssel (housing) kapcsolatos tájékoztatókat tart a kiutazó hallgatóknak.
Honnan tudom, hogy elnyertem az Erasmus+ ösztöndíjat?
Az Erasmus+ ösztöndíjra beérkezett pályázatokról a Hallgatói és Oktatói Mobilitási Bizottság (HOMB) dönt április 9-én. A pályázók ezután néhány nappal értesülhetnek a pályázat eredményéről. A pontos eredmény (intézmény, félév, időtartam) megtekinthető a Neptun/Ügyintézés/Erasmus menüpontban. Amennyiben elnyerte az Erasmus+ ösztöndíjat, a támogatott fogadó intézménybe leadott jelentkezése mellett Erasmus pályázatának státusza „ösztöndíjas” lesz (az alternatív helyekre leadott pályázatánál pedig "elutasítva" státusz fog szerepelni). A döntéssel kapcsolatban kari koordinátora tud további felvilágosítást nyújtani.
Mi az a nominálás?
A tanulmányi mobilitásra Erasmus+ ösztöndíjat nyert hallgatókat a kari/intézeti koordinátorok nominálják a külföldi partnerintézménybe. Kérjük, győződjön meg arról, hogy Önt valóban nominálták a megfelelő partnerintézménybe! A külföldi intézmény mindig visszaigazolja, hogy tudja-e fogadni az adott félévre a megadott tudományterületre, vagy sem.
Kell külön is jelentkeznem a külföldi partnerintézménybe kiutazás előtt?
Amennyiben a külföldi partnerintézmény kéri, vagy honlapján ez szerepel, külön is jelentkeznie kell az intézménybe, a partner által megadott vagy a honlapján található instrukciók alapján.
A jelentkezéssel egy időben érdemes felvenni a kapcsolatot a külföldi partnerintézmény illetékes Erasmus-koordinátorával, informálódni az adott félév rendjéről és az oktatás módjáról, valamint elindítani a Learning Agreement ügyintézését.
Egyéb praktikus tudnivalók:
- A kiutazás előtt tájékozódjon a fogadó intézmény szálláslehetőségeiről, illetve gondoskodjon szálláshelyéről. Ebben a fogadó intézmény koordinátorai segítik.
- Szintén gondoskodnia kell az utazás megszervezéséről, illetve a teljes kinttartózkodás alatt érvényes biztosításról, amely megfelel a fogadó intézmény/szakmai gyakorlati hely előírásainak. Ki kell váltania az Európai Egészségbiztosítási Kártyát, vagy meg kell kötnie egyéb, a mobilitás időtartamához és típusához megfelelő biztosítás(oka)t.
- A félév elején egyeztesse itthoni tanáraival az ELTE-n felvett tárgyak elvégzésének feltételeit, szükség szerint igényeljen kedvezményes tanulmányi rendet.
- A külföldön hallgatni tervezett kurzusokat (kötelező vagy kötelezően válaszható kurzusok) idehaza be kell számíttatnia, ehhez kreditátviteli kérelmet kell benyújtania. A kérelem beadásának feltételeiről a hatályos kari Tanulmányi és Vizsgaszabályzat rendelkezik, a beszámításhoz kapcsolódó kérdésekre érdemben – tekintettel a kari specifikumokra – a kari koordinátor, illetőleg a Tanulmányi Hivatal tud válaszolni.
- Az érvényben levő kreditbeszámításra vonatkozó eljárásrend itt található. A 2022/23-as tanévtől az ELTE-n két eszköz segíti hallgatóit Erasmus-tanulmányuk tervezésében és a külföldi kreditek elismertetésében: mobilitási ablak és ekvivalencia táblázat, melyekről itt található információ.
- Javasoljuk, hogy töltse le az Erasmus+ App-ot is, mely sokat segíthet Erasmus+ ösztöndíjának megvalósításában!
-
A pályázóknak nem kell tájékoztatást adniuk az uniós támogatáson kívüli finanszírozási forrásokról. Az Erasmus támogatás csak hozzájárulás, nem feltétlen fedez minden felmerülő költséget, így ezeket nem kell igazolni.A kifizetés elszámolható időtartam alapján történik, függetlenül attól, hogy a hallgató ténylegesen mennyit és mire költ.”