5 milliárdos energetikai fejlesztés kezdődik az ELTE-n

2017.01.25.
5 milliárdos energetikai fejlesztés kezdődik az ELTE-n
2017-ben a vissza nem térítendő támogatási összegből számos oktatási épület és kollégium infrastruktúrája újul meg. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a beruházás során érintett 15 épület energetikai korszerűsítésével éves szinten akár 200-300 millió forintos energiamegtakarítást érhet el. A fejlesztések – melyek várhatóan az év végéig befejeződnek – a KEHOP 5.2.4-15-2016-00003-as számú projektje során valósulnak meg.

A 2017. január 25-én tartott projektnyitó sajtótájékoztatón Scheuer Gyula, az ELTE kancellárja köszöntötte a résztvevőket: beszédében többek között kiemelte a beruházás várható energiahatékonysági és költségmegtakarítási tényezőit is. Az eseményen részt vett Palkovics László oktatási államtitkár, aki üdvözölte az ELTE-n elindult fejlesztéseket, és hangsúlyozta, hogy a Minisztérium továbbra is egyik kiemelt feladatának tartja az iskolaépületek állapotának javítását annak érdekében, hogy minél több diák tanulhasson a lehető legkorszerűbb körülmények között. A nap folyamán az ELTE lakossági fórumot is tartott, ahol minden érdeklődőt tájékoztattak a beruházások menetéről.

A felújítás során érintett, az ELTE vagyonkezelésében és használatában lévő 15 épület építészeti és gépészeti rendszere erősen elavult, szükségessé vált az épületek energetikai és épületszerkezeti rekonstrukciója. A projekt elsődleges célja a korszerű, energiatakarékos, a mai kor igényeit kielégítő és az európai színvonalnak megfelelő infrastruktúra kialakítása.

Az érintett épületeket energiahatékonysági mutatójuk alapján választották ki: a program legjelentősebb célcsoportját „a legrégebbi, a legkevésbé korszerű” oktatási épületek jelentik, amelyek jelentős része építése óta nem esett át energetikai korszerűsítésen. Így került a helyszínek közé az ELTE három kiemelkedő gyakorlóiskolája, a Radnóti, a Trefort és az Apáczai, ahol több mint 800 millió forint értékben újulnak meg az épületek. Emellett több mint 700 millió forintos felújítás kezdődik a Nagytétényi úti kollégiumban is. A munkálatok az ELTE legtöbb karát (ÁJK, TÓK, BGGyK, PPK) és a Lágymányosi Campus épületeit, valamint egyéb oktatási intézményeit is érintik: a rekonstrukció során újraszigetelik az épületeket, kicserélik a nyílászárókat és korszerűsítik a fűtési rendszert.

A szerződések megkötése és a munkaterületek átadása során figyelembe veszik a hallgatói és akadémiai érdekeket is, hogy az oktatás – a szorgalmi és vizsgaidőszakban egyaránt – zavartalan maradjon. A munkaterületeket 2017 márciusának végén adják át, a munkálatok időtartama várhatóan 5-6 hónap.

A felújítások eredményeként jelentősen javul a létesítmények műszaki állapota, amitől az épület használóinak komfortérzete is megnő, valamint az ott folyó magas színvonalú szakmai munka és oktatás alapfeltételei is javulnak.

A KEHOP-pályázattal kapcsolatos korábbi közleményünk itt elérhető.

KEHOP sajtótájékoztató – 2017. január 25.