Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kezdeményezésére idén Magyarországon is megrendezték a Nemzetközi Földtudományi Diákolimpia válogatóversenyét, kiemelkedő magyar középiskolások először juthatnak ki a nemzetközi döntőre.
Sikeresen lezajlott a Nemzetközi Földtudományi Diákolimpia (International Earth Science Olympiad / IESO) első hazai válogatóversenye, amely mérföldkőnek számít a magyar földtudományi tehetséggondozásban. A 2007 óta évente megrendezett rangos világversenyen Magyarország eddig nem vett részt, így a mostani kezdeményezés új lehetőséget nyit a hazai középiskolás diákok előtt.
A válogatóverseny az ELTE Bolyai Kollégium és az ELTE Eötvös József Collegium hallgatóinak kezdeményezésére, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézet oktatóinak közreműködésével valósult meg, azzal a céllal, hogy kiválassza azt a négy diákot, akik 2026. augusztus 20–27. között képviselhetik Magyarországot a torinói nemzetközi döntőn.
Az első, írásbeli fordulót március 6-án rendezték meg, 41 középiskolás részvételével. A versenyzők saját iskolájukban, angol nyelven oldották meg a feladatsort, amely felépítésében és tartalmában a nemzetközi megmérettetés követelményeit tükrözte. A legeredményesebb 12–15 diák jutott tovább a budapesti döntőbe.

A döntő során a résztvevők terepi és szóbeli fordulóban mérték össze tudásukat, ezek összesített eredménye alapján alakult ki a végső rangsor. A szervezők kiemelt figyelmet fordítottak a tehetségazonosításra és az utánpótlás-nevelésre: minden döntős meghívást kapott egy augusztus elején megrendezendő, egyhetes felkészítő táborba, amely kifejezetten a nemzetközi versenyre készíti fel a diákokat.
A szakmai program részeként a diákok és felkészítő tanáraik betekintést nyerhettek a szakkollégiumi élet mindennapjaiba, valamint különböző tudományos előadásokon és programokon is részt vettek. Az eseményen Mádlné Dr. Szőnyi Judit egyetemi tanár, az ELTE általános ügyekért felelős rektorhelyettese és Erhardt Ildikó hidrogeológus projektmenedzser a ClimEx-PE projekt keretében kifejlesztett interaktív oktatási anyagon keresztül mutatta be a klímaváltozás és a vízválság kérdéseit, különös hangsúlyt fektetve a felszín alatti vizek szerepére az alkalmazkodási stratégiákban.

A válogatóverseny megvalósítását több szervezet is támogatta, köztük az Eötvös Loránd Geofizikai Alapítvány, a Magyar Földrajzi Társaság és a Magyarhoni Földtani Társulat.
A kezdeményezés fontos lépést jelent abban, hogy a magyar diákok bekapcsolódjanak a nemzetközi földtudományi versenyéletbe, és hosszú távon erősödjön a hazai földtudományi utánpótlás.